Elemental Group otwiera zakład recyklingu w Polsce

Zakład, zlokalizowany w Zawierciu, będzie odzyskiwał metale przemysłowe i szlachetne z pojazdów elektrycznych, a także przetwarzał katalizatory samochodowe i przemysłowe.

Elemental Strategic Metals, spółka zależna od luksemburskiej firmy Elemental Holding SA, uruchomiła zakład w Zawierciu, Polska, w celu odzysku strategicznych metali przemysłowych i szlachetnych z baterii litowo-jonowych (LIB) stosowanych w pojazdach elektrycznych (EV) oraz przetwarzania katalizatorów samochodowych i przemysłowych.

Wartość inwestycji wynosi 148,9 mln dolarów, a Elemental planuje rozwijać kolejne zakłady w Polsce i Europie.

Do 2035 roku, Elemental prognozuje, że recyklingowane materiały mogą pokryć 30 procent zapotrzebowania Unii Europejskiej na lit, nikiel i kobalt, co sprawia, że nowo otwarty zakład w Zawierciu jest strategicznie ważny dla przemysłu oraz bezpieczeństwa surowcowego w Polsce i UE.

Michał Zygmunt, CEO Elemental Strategic Metals:

„Zakład w Zawierciu specjalizuje się w odzysku strategicznych metali baterii, takich jak lit, nikiel, kobalt i mangan, a także metali szlachetnych z grupy platynowców: platyny, palladu, rodu. Te metale są kluczowe dla nowoczesnych technologii i przemysłu, a ich odzysk pozwala na efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych i skrócenie łańcucha dostaw. Dzięki naszej inwestycji, rzadkie strategiczne pierwiastki i metale szlachetne nie opuszczą terytorium Unii Europejskiej i będą wykorzystywane do tworzenia kolejnych generacji baterii do pojazdów elektrycznych. Możemy więc założyć, że w tym przypadku nasze działania biznesowe wspierają strategiczne bezpieczeństwo tej części Europy.”

Zakład został założony w ramach projektu „Rozwój i pierwsze przemysłowe wdrożenie innowacyjnych technologii recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali o strategicznym znaczeniu,” przedstawionego i zaakceptowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Ważne Projekty Wspólnego Europejskiego Interesu (IPCEI) na baterie, a następnie wspieranego w ramach konkursu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Paweł Jarski, założyciel i prezes Grupy Elemental

„Prowadzimy horyzontalną i wertykalną integrację rynku odzysku i recyklingu metali z pojazdów elektrycznych, katalizatorów samochodowych i przemysłowych, PCB z urządzeń elektronicznych. W Polsce Grupa Elemental zatrudnia ponad 400 osób, a na całym świecie ponad 1 000. Oprócz Polski, naszymi głównymi rynkami są USA i Niemcy. Łącznie działamy na ponad 30 rynkach na trzech kontynentach.”

Na podstawie umów podpisanych na początku tego roku z Huawei i Mitsubishi Corp., Grupa Elemental uzyskała wiedzę na temat efektywnego zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii litowo-jonowych, a także zasoby niezbędne do przyspieszenia działalności zakładu w Zawierciu.

Nowy zakład w Polsce będzie przetwarzał LIB z EV oraz katalizatory samochodowe i przemysłowe. Elemental twierdzi, że proces ten pozwoli na uzyskanie cennych surowców, które następnie będą wykorzystywane do produkcji prekursorów materiałów do baterii (pCAM), nowych katalizatorów i membran do elektrolizerów i ogniw paliwowych. Odzyskane metale będą wykorzystywane głównie w branży elektromobilności i energii odnawialnej. Produkty uboczne obejmują również tworzywa sztuczne, miedź i aluminium.

Zygmunt dodaje, że zakład to nie tylko wielka inwestycja, która daje możliwość zwiększenia bezpieczeństwa surowcowego Polski przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko, ale także wspiera rozwój regionu. Zakład w Zawierciu bezpośrednio zatrudnia 120 osób i pośrednio generuje około 100 miejsc pracy w firmach współpracujących. Do końca roku Elemental planuje zatrudnić tam kolejne 30 osób.

Dodatkowo, zakład uruchomił własną farmę fotowoltaiczną o mocy 12 megawatów oraz, jak twierdzi Elemental, największy magazyn energii w Polsce.

Może Cię zainteresować:

Comments (1)
Add Comment