Złoto, srebro słabnie, gdy USDX rośnie i rentowności obligacji rosną
Ceny złota i srebra są słabsze we wtorek w USA. Metale szlachetne są zagrożone przez solidny wzrost indeksu dolara amerykańskiego i rosnące rentowności amerykańskich obligacji skarbowych na początku tego tygodnia. Jednak straty są ograniczone, ponieważ indeksy giełdowe w USA wyprzedają się i zbliżają się dziś do sesyjnych minimów. Sierpniowe kontrakty terminowe na złoto spadły ostatnio o 3,00 USD do poziomu 1821,70 USD. Lipcowe kontrakty terminowe na srebro Comex spadły o 0,333 USD do 20,83 USD za uncję.
Apetyt na ryzyko traderów i inwestorów jest nieco bardziej optymistyczny na początku tego tygodnia, częściowo z powodu wiadomości, że Chiny rozluźniają ograniczenia Covid. To z dnia na dzień podniosło globalne rynki akcji. Na rynku pojawiają się również poglądy, że Rezerwa Federalna może nie być tak agresywna w zacieśnianiu polityki pieniężnej, po ostatnich słabych danych gospodarczych z USA wskazujących na zbliżającą się recesję.
Kluczowe rynki zewnętrzne odnotowują dziś wzrost cen ropy naftowej Nymex do około 111,00 USD za baryłkę. Indeks dolara amerykańskiego mocno wzrósł w południe. Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych osiąga 3,3%.
Sierpniowe kontrakty terminowe na złoto mają ogólną przewagę techniczną w najbliższym czasie. Jednak ostatnia konsolidacja i niestabilna akcja handlowa na niższych poziomach cen sugerują, że rynek osiągnął już dno. Kolejnym celem cenowym byków jest uzyskanie zamknięcia powyżej solidnego oporu na czerwcowym maksimum wynoszącym 1882,50 USD. Następnym krótkoterminowym celem spadkowym dla niedźwiedzi jest zepchnięcie cen kontraktów terminowych poniżej solidnego wsparcia technicznego na poziomie 1800,00 USD. Pierwszy opór jest widoczny na dzisiejszym najwyższym poziomie 1830,90 USD, a następnie na najwyższym w tym tygodniu 1,842,80 USD. Pierwsze wsparcie jest widoczne na najniższym poziomie z zeszłego tygodnia na poziomie 1817,70 USD, a następnie na najniższym w czerwcu 1806,10 USD.
Srebrne niedźwiedzie mają solidną ogólną przewagę techniczną w najbliższym czasie i dziś zyskały nową moc. Kolejnym celem cenowym dla srebrnych byków jest zamknięcie cen powyżej solidnego technicznego oporu na czerwcowym najwyższym poziomie 22,565 USD za uncję. Kolejnym celem spadkowym dla niedźwiedzi jest zamknięcie cen poniżej solidnego wsparcia na najniższym w maju 20,42 USD. Pierwszy opór jest widoczny na dzisiejszym najwyższym poziomie 21,355, a następnie na najwyższym w tym tygodniu 21,535. Kolejne wsparcie jest widoczne na czerwcowym minimum wynoszącym 20,54 USD, a następnie na 20,42 USD.
Standard Chartered o złocie w 2022 roku
„Złoto utknęło między oczekiwaniem dotyczącym podwyżek stóp a obawami o przedłużającą się wysoką inflację, jeśli polityka monetarna nie złagodzi aktywności gospodarczej i nie obniży inflacji”, powiedział Suki Cooper, analityk ds. metali szlachetnych w Standard Chartered.
Ta bezczynność doprowadziła do tego, że złoto jest w dużej mierze ograniczone i stabilne, pomimo dużej zmienności obserwowanej w przypadku innych aktywów. Duże oczekiwania makro na resztę 2022 r. polegają na przesunięciu uwagi z inflacji na spowolnienie wzrostu i ryzyko recesji, co już się dzieje, powiedział Cooper.
„Złoto nadal czerpie korzyści z popytu na bezpieczną przystań, biorąc pod uwagę podwyższone ryzyko geopolityczne, a także obawy o zmienność rynku przy niższych rynkach akcji; jednak premia uległa erozji” – napisał Cooper w raporcie.
Zdaniem analityka, może to doprowadzić do niższych cen złota w drugiej połowie roku.
„Rosnące ryzyko recesji uniemożliwia na razie bezpośrednie krótkie pozycje, ale spodziewamy się, że złoto powróci do śledzenia realnych zysków przez resztę 2022 r., wywierając presję na niższe ceny złota ”, powiedział.
Prognozy cen złota Standard Chartered wskazują, że metal szlachetny w trzecim kwartale tego roku wyniesie 1850 USD, czyli będzie wyżej niż w momencie pisania tego tekstu.
Na korzyść złota zaczyna działać również fizyczny popyt na rynku, który wydaje się budzić.
„Najnowsze dane handlowe Chin pokazują, że popyt na metale szlachetne pozostał ograniczony w maju, ale nie odnotował dalszego gwałtownego pogorszenia, pomimo drugiego miesiąca blokad… Import złota do Indii odbił się w maju, ponad trzykrotnie m/m i wzrósł ponad 8-krotnie poziomy sprzed roku… Dane dotyczące handlu w Szwajcarii potwierdzają te trendy. Dane majowe pokazują wzrost dostaw do kluczowych centrów fizycznych, co sugeruje, że ceny były dobrze wspierane przez rynek fizyczny w ciągu ostatniego miesiąca” – podsumował Cooper.