Złoto nie może złapać oddechu – cena spadła o prawie 3% po rozczarowujących danych ISM z USA
Rozczarowujące dane o produkcji nie zapewniają zwyżkowej dynamiki rynkowi złota, ponieważ nadal odczuwa on ogromną presję na sprzedaż.
Poniedziałek, Instytut Zarządzania Dostawami (ISM) poinformował, że indeks dla przemysłu wskazał odczyt 55,4% za kwiecień, w porównaniu z odczytem w marcu 57,1%. Dane były słabsze od oczekiwań, gdyż konsensus prognoz zakładał odczyt w okolicach 57,5%.
Odczyty powyżej 50% w takich wskaźnikach dyfuzji są postrzegane jako oznaka wzrostu gospodarczego i odwrotnie. Im dalej wskaźnik jest powyżej lub poniżej 50%, tym większe lub mniejsze tempo zmian.
Chociaż sektor produkcyjny nadal się rozwija, raport zauważył, że jest to najniższy odczyt od lipca 2020 r.
Według niektórych analityków rynek złota ignoruje najnowsze dane gospodarcze, ponieważ techniczne tempo sprzedaży dominuje w nastrojach rynkowych. Ostatnio czerwcowe kontrakty terminowe na złoto kosztowały 1859,90 USD za uncję, co oznaczało spadek o 2,71% w ciągu dnia.
Raport zauważył, że utrzymująca się presja inflacyjna i zmienność na rynku pracy wpływają na sektor produkcyjny.
„Sektor produkcyjny w USA pozostaje w środowisku napędzanym popytem i ograniczonym łańcuchem dostaw. W kwietniu postępy w rozwiązywaniu problemów związanych z brakiem siły roboczej na wszystkich poziomach łańcucha dostaw uległy spowolnieniu. Paneliści odnotowali wyższy wskaźnik zwolnień w porównaniu z poprzednimi miesiącami, przy czym mniej panelistów zgłosiło poprawę w osiąganiu docelowej liczby pracowników. Kwiecień przyniósł nieznaczne złagodzenie wzrostu cen, ale niestabilność na światowych rynkach energii nadal trwa” – powiedział Timothy Fiore, przewodniczący Komitetu Badań Biznesowych ISM dla Przemysłu.
Patrząc na niektóre elementy raportu, Indeks Nowych Zamówień spadł do 53,5%, w porównaniu z odczytem z marca wynoszącym 53,8%. W tym samym czasie Indeks Produkcji wskazał odczyt 53,6%, w porównaniu z poprzednią wartością 54,5%.
W raporcie odnotowano, że presja inflacyjna, choć podwyższona, nieco osłabła, a wskaźnik cen spadł do 84,6%, w porównaniu z marcowym wynikiem 87,1%.
Patrząc na rynek pracy, raport podał, że Wskaźnik Zatrudnienia spadł do 50,9% z 56,3% odnotowanych w marcu.