Złoto pomaga Rosji zrekompensować utracone rezerwy zamrożone przez wojnę

Rosja czerpie korzyści z intensywnych zakupów złota, których dokonywała przed wojną — strategia ta pomogła zrównoważyć około jedną trzecią wartości zamrożonych aktywów jej funduszu rezerwowego.

Wartość rosyjskich rezerw złota wzrosła od początku 2022 roku o 72%, czyli o 96 miliardów dolarów — wynika z danych Banku Rosji. Fizyczna ilość złota w zasobach banku centralnego nie zmieniła się znacząco przez ostatnie trzy lata i nadal wynosi około 75 milionów uncji.

W najgorszym scenariuszu, gdyby żadne z zamrożonych aktywów nie zostały odzyskane, wzrost wartości rezerw złota zrekompensowałby około jednej trzeciej potencjalnych strat. Z kolei jeśli działania prezydenta USA Donalda Trumpa doprowadziłyby do zakończenia wojny i odmrożenia wszystkich środków, Kreml dysponowałby finansową poduszką bezpieczeństwa, jakiej nigdy wcześniej nie miał.

Tatiana Orłowa, ekonomistka Oxford Economics:

„Złoto jest stosunkowo mniej płynne w porównaniu z innymi tradycyjnymi aktywami rezerwowymi, takimi jak amerykańskie obligacje skarbowe czy europejskie papiery dłużne”
„Ale obecnie wysokie światowe zapotrzebowanie na złoto może sprawić, że sprzedaż stosunkowo dużej ilości będzie łatwiejsza niż zwykle w razie kryzysu bilansu płatniczego”

Bank centralny Rosji rozpoczął intensywne zakupy złota już w 2014 roku, po nielegalnej aneksji Krymu, która doprowadziła do sankcji Zachodu i usunięcia Rosji z grupy G8. W latach 2014–2020, gdy cena złota oscylowała między 1 100 a 1 500 dolarów za uncję bank zwiększył swoje rezerwy o 40 milionów uncji. Od tamtego czasu cena metalu ponad dwukrotnie wzrosła, co sprawiło, że całkowite rezerwy międzynarodowe Rosji zbliżyły się do historycznego maksimum — blisko 650 miliardów dolarów na dzień 1 kwietnia.

Bank Rosji znajduje się obecnie w pierwszej piątce największych banków centralnych świata pod względem zasobów złota, według danych Światowej Rady Złota — z rezerwami wartymi 229 miliardów dolarów.

Po inwazji na Ukrainę w 2022 roku, USA i ich sojusznicy nałożyli szeroko zakrojone sankcje na kluczowe sektory rosyjskiej gospodarki i instytucje państwowe, w tym zamrozili część rezerw banku centralnego. Według wyliczeń Bloomberga, opartych na najnowszych dostępnych danych dotyczących struktury rosyjskich rezerw walutowych, wartość zablokowanych środków może wynosić około 322 miliardów dolarów.

Z tych danych wynika, że połowa rezerw Rosji była utrzymywana w aktywach denominowanych w dolarach, euro i funtach szterlingach. Pozostała część była ulokowana w juanie i złocie — które pozostają dostępne w sytuacji awaryjnej. Od początku wojny bank centralny zaprzestał publikowania szczegółowego składu swoich rezerw walutowych.

Alex Isakov z Bloomberg Economics:

„Gromadzenie rezerw złota było zabezpieczeniem przed szokami geopolitycznymi — i to zadziałało.
Podejście Banku Rosji do zakupów złota realizowało trzy cele:
– dywersyfikację aktywów rezerwowych z dala od ryzyk związanych z krajami emitującymi waluty rezerwowe,
– zwiększenie płynności krajowej waluty poprzez wymianę fizycznego złota na ruble,
– zapewnienie stabilnego popytu dla lokalnych kopalni złota.
Wzrost wartości rezerw złota dowodzi ich wartości jako instrumentu dywersyfikacji i zabezpieczenia”

W czwartek cena złota osiągnęła rekordowy poziom 3 167,84 dolarów za uncję, po czym nieco spadła. Wzrosty były napędzane rosnącym niepokojem związanym z napięciami handlowymi i geopolitycznymi, w tym ostatnimi cłami wprowadzonymi przez prezydenta Trumpa. Złoto zakończyło najlepszy kwartał od dekad, osiągając skumulowany zwrot rzędu 27% od końca 2022 roku — znacznie więcej niż większość innych aktywów w tym samym okresie.

Bank Rosji przyznał w raporcie rocznym z marca, że jego możliwości inwestowania w instrumenty finansowe innych krajów są „ograniczone z powodu ryzyk inherentnych dla ich gospodarek, walut i rynków finansowych”.

Może Cię zainteresować:

Comments (0)
Add Comment