Złoto i srebro są niedowartościowane bo nie tylko przyczyny makro wpłynęły na obniżki cen metali szlachetnych
Po znacznie gorszych wynikach w pierwszej połowie roku z powodu agresywnych podwyżek stóp Rezerwy Federalnej, złoto i srebro wyglądają na „niedowartościowane” w drugiej połowie 2022 roku powiedział MKS PAMP.
W tym roku zarówno złoto, jak i srebro przeciwstawiały się sezonowym trendom, przy czym ceny złota od początku roku spadły o 4,3% , a srebra o 14,5%.
„Poważne sezonowe gorsze wyniki były spowodowane 1) obawami o recesję, które ograniczają popyt i blokadami Chin (białe metale) oraz 2) obawami przed podwyżkami Fed, które prowadzą do umocnienia dolara amerykańskiego i wyższych realnych stóp procentowych w USA” – powiedział szef strategii MKS PAMP ds. metali Nicky Shiels.
Trendy historyczne wskazują na metale szlachetne jako tradycyjnych zwycięzców aż do Święta Pracy. W tym okresie złoto i srebro wyglądają na niedowartościowane.
Kilka wyzwalaczy może pomóc metalom szlachetnym zmienić sytuację. A to może być spowolnienie podwyżek stóp Fed.
„Jeżeli 1) rynki zaczną wyceniać w okresie przejściowym zakończenie podwyżek Fed do 2023, 2) ryzyko wzrośnie wraz z katalizatorami COVID w Rosji i Chinach i ryzyko spadków w drugiej połowie roku spadnie 3) szersza akceptacja niskiego prawdopodobieństwa wielkiej recesji, 4) kontrast „maksymalnie niedźwiedziego” pozycjonowania papieru w Precious z „maksymalnie byczym” pozycjonowaniem fizycznym (w Gold & Silver, a nie PGM)” – napisał Shiels w raporcie w tym tygodniu.
Złoto może zacząć wyceniać zwrot w Fed, zwłaszcza po tym, jak prezes Fed Jerome Powell powiedział, że amerykański bank centralny może wkrótce być gotowy do spowolnienia zacieśniania. Powell powiedział dziennikarzom w środę, że po drugiej podwyżce o 75 punktów bazowych z rzędu, polityka pieniężna USA jest obecnie neutralna, co oznacza, że Fed może wkrótce zacząć zwalniać tempo podwyżek stóp.
„Teraz, gdy jesteśmy neutralni, gdy proces trwa, w pewnym momencie będzie właściwe spowolnienie. I nie podjęliśmy decyzji, kiedy będzie ten moment, ale intuicyjnie ma to sens.” – powiedział.
Szczytowa jastrzębia polityka jest już za rynkiem, ale złoto jeszcze to wycenia, wyjaśnił Shiels.
„W Q2’22 [złoto] prewencyjnie spadło ~75 USD z 1900 USD w 6-tygodniowym okresie poprzedzającym podwyżkę Fed o 75 pb w połowie czerwca (od maja FOMC do czerwca FOMC), co było spowodowane odpływem inwestorów -4,8 mln uncji (ETF + COT). W tym podobnym 6-tygodniowym okresie poprzedzającym posiedzenie lipcowe, złoto spadło o ~160 USD z ~1850 USD do 1700 USD, napędzane przez odpływ inwestorów o 10,5 mln uncji. To podwaja spadek cen i podwaja tempo odpływów inwestorów. „
A teraz perspektywy mogą się zmienić wraz z rosnącym ryzykiem recesji i spadającymi cenami towarów, sygnalizującymi siły deflacyjne.
„Tylko kilka rzeczy musi się połączyć, aby uzyskać większe taktyczne odbicie… Podstawy powinny zwyciężyć, jeśli delewarowanie finansowe się skończy, dolar przekonująco się odwróci, a Fed stanie się stosunkowo bardziej gołębi to apetyt na ryzyko poprawi się” – powiedział Shiels.
„Konstrukcyjnie, werdykt wciąż nie jest rozstrzygnięty, czy 2000+ zostanie zrewidowane, ponieważ jeśli recesja będzie łagodna, z prężną inflacją, jest po prostu znacznie mniej przestrzeni fiskalnej i monetarnej do uruchomienia kolejnego podobnego do wojny programu łagodzenia ilościowego/stymulacji”.
Rosja kradnie złoto z Sudanu i sprzedaje poza oficjalnym obiegiem
Rosja kradnie z Sudanu tony złota wartego miliardy dolarów, by finansować wojnę w Ukrainie w obliczu zachodnich sankcji. Pomaga jej w tym sudańska junta w zamian za wsparcie wojskowe – podała stacja CNN, powołując się na amerykańskich i sudańskich urzędników oraz dokumenty.
Kilka dni po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę rosyjski samolot transportowy stanął na pasie startowym lotniska w Chartumie, stolicy Sudanu. Według dokumentów miał przewozić ciastka, ale Sudan praktycznie nigdy ich nie eksportuje, więc urzędnicy nabrali podejrzeń – opisuje CNN.
Działania Rosji w sferze złota mogły mieć istotny wpływ na spadek cen złota na rynkach oficjalnych. Choć żaden bank inwestycyjny o tym nigdy nie wspomniał to jest oczywistym, że zwiększona podaż do natychmiastowych spotowych transakcji obniża cenę danego aktywa poważnie.
W Polsce jako jedyny pisał o takich transakcjach goldhub.pl a teraz okazuje się, że naprawdę miały miejsce, a przytaczane przez CNN przykłady z pewnością są czubkiem góry lodowej.