Banki centralne zgromadziły w tym roku więcej złota niż wcześniej sądzono, co dało kluczowe wsparcie dla cen, które znalazły się pod presją globalnego zacieśniania polityki pieniężnej.
Kraje zwiększyły rezerwy kruszcu o 337 ton w ciągu trzech miesięcy do września, podała we wtorkowym raporcie Światowa Rada Złota.
Nastąpiło to po wzroście o 175 ton w drugim kwartale, który był większy niż poprzednie szacunki rady na poziomie 103 ton.
Zakupy banków centralnych w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku wynoszą obecnie 800 ton, napędzane głównie przez Chiny, Polskę i Singapur, a także niezgłoszone zakupy. Tempo to przekroczyło kwotę z analogicznego okresu ubiegłego roku, który zakończył się rekordowym popytem.
Szał zakupów stanowił kluczową przeciwwagę dla sprzedaży inwestorów w ciągu ostatniego roku, wspierając ceny, które w zeszłym tygodniu przekroczyły 2000 USD za uncję po raz pierwszy od maja.
Solidność rynku sprawiła, że złoto jest coraz bardziej oderwane od skorygowanych o inflację rentowności obligacji skarbowych, które zwykle są kluczowym czynnikiem napędzającym złoty kruszec.
Może Cię zainteresować: