Uzbekistan kupuje kolejne 8,7 tony złota w lipcu
Popyt na złoto banków centralnych nadal rośnie, a wschodzące gospodarki przodują w akumulacji złotego kruszcu.
Bank Centralny Uzbekistanu zwiększył swoje rezerwy złota w zeszłym miesiącu.
W poniedziałek na Twitterze Krishan Gopaul, starszy analityk rynku europejskiego i Bliskiego Wschodu w World Gold Council, powiedział, że dane z banku centralnego pokazują, że w lipcu kupił on 8,7 tony złota, co odpowiada ilości zakupionej w czerwcu.
„Oznacza to, że od początku roku zakupy netto wynoszą obecnie 10,6 ton. Rezerwy złota wynoszą teraz 372,6 ton”, powiedział Gopual.
Analitycy rynkowi uważnie przyglądają się popytowi na złoto z banków centralnych, ponieważ pozostaje ono istotnym filarem wsparcia dla tego metalu szlachetnego.
WGC zauważyła, że w pierwszej połowie roku banki centralne kupiły 180 ton złota. Patrząc w przyszłość, spodziewają się, że popyt w 2022 r. dorówna ubiegłorocznej aktywności.
Wśród zakupów dokonywanych przez banki centralne szczególnie silny nacisk kładzie się na gospodarki wschodzące.
Wielu analityków powiedziało, że spodziewają się, że kraje wschodzące zwiększą swoje rezerwy złota, ponieważ obniżają swoją ekspozycję na dolara amerykańskiego.
Chociaż wielu analityków walutowych nie spodziewa się, że dolar amerykański straci w najbliższym czasie status waluty rezerwowej, trend dedolaryzacji nabrał w tym roku tempa.
Analitycy z Société Générale są jednymi z najbardziej optymistycznych, jeśli chodzi o popyt na złoto ze strony banku centralnego. W raporcie opublikowanym w czerwcu francuski bank stwierdził, że kraje rynków wschodzących mają znacznie niedowagę złota w porównaniu z krajami rozwiniętymi.
„Jeśli nasze rozumowanie okaże się słuszne, a banki centralne spoza OECD zwiększą swoje zasoby złota o, powiedzmy o 5% – teoretycznie mogą pójść znacznie wyżej, biorąc pod uwagę ich obecną bardzo niską wagę w porównaniu z bankami centralnymi OECD – byłoby to równowartość 475 ton złota, czyli 13% produkcji złota w 2021 r”. – poinformowali analitycy w raporcie.
Dane ze Światowej Rady Złota również wspierały silny popyt na złoto ze strony banków centralnych. W opublikowanym w czerwcu sondażu banku centralnego w 2022 r. jedna czwarta respondentów stwierdziła, że spodziewa się zwiększenia swoich rezerw złota w przyszłym roku.
W raporcie stwierdzono, że 25% banków centralnych, które chcą kupować, pochodzi z rynków wschodzących i gospodarek rozwijających się.
„Banki centralne EMDE ogólnie stoją przed większymi wyzwaniami w zakresie utrzymania uporządkowanych przepływów kapitału i stabilności waluty. Wyniki mogą wskazywać, że banki te mają tendencję do postrzegania złota jako ważniejszy element ich ogólnej strategii zarządzania rezerwami, szczególnie w czasie, gdy istnieje większa potrzeba dla aktywów ograniczających ryzyko” – poinformowała WGC w swoim czerwcowym raporcie.