Uzbekistan kupuje dużo złota a wcale nie miał takiego zamiaru

Uzbekistan kupuje dużo złota – powód nie taki oczywisty

Bank centralny Uzbekistanu – jeden z największych nabywców złota w trzecim kwartale – jest na misji, zwiększając swój udział metali szlachetnych w rezerwach walutowych do prawie dwóch trzecich z 32 miliardów dolarów.

Jest to sprzeczne z wcześniejszym zamiarem tego kraju, aby zmniejszyć część rezerw metali szlachetnych do poziomu poniżej 50% i kupić więcej długu państwowego USA i Chin.

„Myśleliśmy o inwestowaniu w obligacje skarbowe, ale wtedy sam rynek nam na to nie pozwolił” – powiedział w tym tygodniu wiceprezes uzbeckiego banku centralnego Behzod Hamraev.

Według Światowej Rady Złota Uzbekistan jest obecnie krajem, który posiada w swoich rezerwach najwięcej złota w stosunku do innych aktywów.

Konsekwentnym nabywcą był Bank Centralny Uzbekistanu, który w trzecim kwartale zakupił 26 ton do swoich rezerw złota, ustępując jedynie Turcji, która była największym nabywcą z 31 tonami kupionymi przez swój bank centralny.

Banki centralne kupiły prawie 400 ton w trzecim kwartale, najwięcej w historii, jak wynika z kwartalnego raportu World Gold Council. Od początku roku oficjalny sektor nabył 673 tony, więcej niż jakakolwiek inna roczna suma od 1967 r. – kiedy dolar amerykański był nadal wspierany złotem.

Kiedy złoto pobiło rekord w 2020 r., przekraczając 2000 dolarów za uncję, bank centralny Uzbekistanu podjął decyzję o pozostaniu przy złocie.

„Ceny były naprawdę dobre i kontynuowaliśmy zakupy złota” – powiedział Hamraev.

Sankcje wprowadzone wobec Rosji po jej inwazji na Ukrainę w tym roku wzmocniły argumenty za utrzymywaniem złota w bilansie, zwłaszcza po zamrożeniu prawie połowy rosyjskich rezerw walutowych.

Uzbekistan planuje wykorzystać szczytowe ceny złota do sprzedaży części szlachetnego metalu. I jeszcze w marcu, kiedy ceny ponownie zbliżyły się do rekordowych poziomów, bank centralny wykorzystał okazję i sprzedał około 50 ton.

„Zazwyczaj, gdy tylko zaczyna się kryzys, sprzedajemy złoto” – powiedział Hamraev.

„Czy to się stanie, gdy płynność się skurczy? To jest wielkie pytanie”.

Od tego czasu złoto boryka się z problemami, odnotowując straty przez siedem kolejnych miesięcy – najdłuższą passę strat od ponad pięciu dekad. Jednak w listopadzie nastroje zaczęły się zmieniać, a ceny wzrosły o ponad 100 USD od początku miesiąca.

Grudniowe kontrakty terminowe na złoto Comex były ostatnio notowane na poziomie 1751,70 USD, ponieważ dane o inflacji spadły w październiku, odpierając jastrzębie oczekiwania podwyżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej.

„Istotne są dla nas dwa czynniki: aktualna cena i przyszła cena” – powiedział Hamraev.

„Czy cena rośnie, czy osiągnęła szczyt i spada? To jest moment, którego szukamy. Jeśli cena rośnie, lepiej poczekać ze sprzedażą”.

Uzbekistan kupuje też złoto produkowane w kraju, czyli około 100 ton rocznie. Od początku roku kupił 86,5 tony, zwiększając swoje łączne zasoby do 399 ton.

Hamraev żartował też w wywiadzie, że nie miałby nic przeciwko, gdyby rezerwy Uzbekistanu były w 100% w złocie, chociaż byłoby to niemożliwe, ponieważ banki centralne muszą mieć trochę gotówki w swoich bilansach.

W swoim raporcie za III kwartał WGC odnotowała również znaczny, nieznany kontyngent nabywców z banku centralnego.

„Poziom oficjalnego popytu sektora w III kwartale jest kombinacją stałych zgłoszonych zakupów dokonywanych przez banki centralne i znacznych szacunków nieraportowanych zakupów” – wskazał raport WGC.

Kraje znane z tego, że regularnie nie zgłaszają swoich zakupów złota, to Chiny i Rosja.

„Nie wszystkie oficjalne instytucje publicznie zgłaszają swoje zasoby złota lub mogą to robić z opóźnieniem. Warto również zauważyć, że chociaż Metals Focus sugeruje, że zakupy miały miejsce w III kwartale, możliwe, że rozpoczęły się wcześniej w tym roku” – zaznaczono w raporcie.

srebrozłoto
Comments (0)
Add Comment