Grobowce znajdujące się poza 50-hektarowym miastem z epoki brązu, składają się z podziemnych komór, do których prowadzi wąskie przejście z powierzchni. Komory mierzą do 20 metrów kwadratowych.
Szwedzka ekspedycja Söderberg, która prowadzi od 13 lat wykopaliska w Hala Sultan Tekke w pobliżu miasta Larnaka na południowym wybrzeżu Cypru, już wcześniej znalazła grobowce komorowe z cennymi artefaktami. Aktualne odkrycie jednak jest wyjątkowo duże, ponieważ jest to ogrom artefaktów w doskonałej jakości.
Peter Fischer, profesor archeologii i kierownik ekspedycji::
„Znaleźliśmy ponad 500 kompletnych artefaktów rozmieszczonych w dwóch grobowcach. Wiele artefaktów składa się z metali szlachetnych, klejnotów, kości słoniowej i wysokiej jakości ceramiki”.
Około połowa artefaktów została przywieziona z sąsiednich kultur. Złoto i kość słoniowa pochodziły z Egiptu. Kamienie szlachetne, takie jak niebieski lapis lazuli, ciemnoczerwony karneol i niebiesko-zielony turkus, zostały przywiezione odpowiednio z Afganistanu, Indii i Synaju. Grobowce zawierają również bursztynowe przedmioty z regionu bałtyckiego.
Peter Fischer:
„Biorąc pod uwagę bogactwo dóbr grobowych, rozsądne jest założenie, że były to groby królewskie, nawet jeśli nie wiemy zbyt wiele o formie rządów praktykowanych w mieście w tamtym czasie. Niewątpliwie pochowani tutaj uczestniczyli w rządzeniu miastem”
Grobowce zostały odkryte przy użyciu magnetometrów, rodzaju instrumentu, który może tworzyć obrazy pokazujące obiekty i struktury do dwóch metrów pod powierzchnią.
Peter Fisher:
„Porównaliśmy miejsce, w którym rozbita ceramika została zaorana podczas prac rolniczych, z mapą magnetometru, która pokazała duże zagłębienia od jednego do dwóch metrów pod powierzchnią. To skłoniło nas do dalszego badania tego obszaru i odkrycia grobowców”.
Kilka dobrze zachowanych szkieletów w grobowcach obejmuje kobietę otoczoną dziesiątkami naczyń ceramicznych, biżuterią i okrągłym lustrem z brązu, które kiedyś było polerowane. Obok niej leżało roczne dziecko z ceramiczną zabawką.
Wytłoczone wizerunki byków, gazeli, lwów i kwiatów zdobią diademy. Większość naczyń ceramicznych pochodziła z dzisiejszej Grecji, a ekspedycja znalazła również naczynia z Turcji, Syrii, Palestyny i Egiptu.
Peter Fisher:
„Ogromne bogactwo pochowanych osób pochodziło z produkcji miedzi. Pobliskie kopalnie w górach Troodos produkowały rudę miedzi, która była rafinowana w mieście. To miasto portowe eksportowało następnie rafinowany metal w dużych ilościach do sąsiednich kultur. Miedź była ważnym towarem, ponieważ w połączeniu z cyną tworzyła twardy stop brązu, od którego pochodzi nazwa epoki brązu”
Wśród dóbr grobowych znajdowała się również broń z brązu, niektóre inkrustowane kością słoniową, a także pieczęć w złotej oprawie wykonana z twardego minerału hematytu z inskrypcjami bogów i władców.