W ostatnich latach zakupy złota przez banki centralne wielokrotnie osiągały nowe rekordy. Rezerwy złota były stale zwiększane przez ostatnie 14 lat. Banki centralne zamierzają w ten sposób zabezpieczyć się przed wahaniami kursu dolara amerykańskiego i dążyć do uniezależnienia się od globalnej waluty amerykańskiej.
Rajd złota doprowadził jak dotąd do znacznego wzrostu wartości światowych rezerw złota w tym roku. Prawie 36 000 ton złota przechowywanego w skarbcach banków centralnych zyskało na wartości około 460 miliardów euro w wyniku ponad 18% wzrostu ceny metalu szlachetnego.
Według Światowej Rady Złota, Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych posiada zdecydowanie największe rezerwy złota na świecie, wynoszące około 8 130 ton. Ich wartość od początku roku wzrosła o 103,9 mld euro. Bundesbank, z 3 350 tonami, utrzymuje w swoich skarbcach drugie co do wielkości rezerwy złota, a ich wartość wzrosła o 42,8 mld euro. Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz banki centralne Włoch i Francji również odnotowały wysoką aprecjację, a Ludowy Bank Chin, który dokonał największych zakupów złota w ostatnich latach, również korzysta z obecnego wzrostu wartości złota o 28,5 mld euro.
Światowa Rada Złota twierdzi, że zasoby złota w funduszach ETF i ETC są obecnie warte o prawie 40 miliardów euro więcej. Zasoby zarządzane przez fundusze złota i zabezpieczone złotem ETC na całym świecie wynoszą 3 112 ton. Od początku roku ich wartość wzrosła o 39,77 mld euro, z czego 17,3 mld euro przypada na fundusze ETF/ETC oparte na złocie w samej Europie.
Może Cię zainteresować: