Złoto w 2022 roku było traktowane zdecydowanie jako bezpieczna przystań wśród inwestorów, którzy wykorzystywali i wykorzystują metal do ochrony swojego majątku. Warto przyjrzeć się jednak zwrotom z inwestycji w żółty kruszec w najpopularniejszych walutach obcych, ponieważ są one mocno rozbieżne.
Pomiędzy ceną złota a dolarem amerykańskim istnieje bezpośrednia korelacja, ze względu na fakt, iż handel tym metalem na całym świecie odbywa się głównie w dolarach amerykańskich. Oczekiwano, że rok 2022 przyniesie rekordowe poziomy cenowe złota z uwagi na wysoką inflację i powolny wzrost gospodarczy. Gdy spojrzymy na zysk ze złota wyrażony w dolarze to zaobserwujemy niewielki jednak wzrost, co wygląda zupełnie inaczej w stosunku do innych walut.
Na zachowanie złota w stosunku do dolara amerykańskiego wpływ miały przede wszystkim rosnące stopy procentowe w USA, które uwarunkowały osiągnięcie 20-letniego maksimum przez indeks dolara. Niemalże wszystkie pozostałe waluty w 2022 roku straciły w stosunku do dolara. W rezultacie masa inwestorów spoza USA wybierało złoto, by uciec inflacji.
Jak przedstawia tabela, inwestorzy z USA odnotowali wzrost o jedynie 0,4%, a w tym samym czasie ten sam metal odnotowywał ponad 10%-owe wzrosty w innych walutach, takich ja funt szterling, jen japoński, lir turecki czy rupia indyjska.