Po rekordowych cenach złota w zeszłym tygodniu, w obecnym obserwowaliśmy nagły zwrot. Wszystkie towary odnotowały dzikie wahania cen, ze względu na osłabione linie zaopatrzenia oraz spowolnienie odbudowy po epidemii, a to za sprawą panującej wojny.
Ruchy cenowe na rynku surowców przyczyniły się do spadku cen metali szlachetnych, rosnące realne stopy zwrotu również działają na jego niekorzyść. Przykładowo rentowność 10-letnich obligacji USA wzrosła o 45 pkt bazowych porównując obecny poziom z najniższym z ubiegłego tygodnia. W tym czasie inflacja wyceniana przez rynek wykazywała niewielkie wahania, jednak to nominalna rentowność obligacji skarbowych była kluczowa, która (w przypadku 10-letnich) wzrosła o 48 pkt i obecnie wynosi około 2,15%. Wzrost rentowności obligacji przyczyniła się także do wzrostu wartości dolara amerykańskiego.
Patrząc na dolara amerykańskiego przez indeks DXY, obserwujemy poziomy niewidziane od maja 2020 roku. Indeks DXY to indeks dolara amerykańskiego, który jest ważony względem innych walut, EUR (57,6%), JPY (13,6%), GBP (11,9%), CAD (9,1%), SEK (4,2%) i CHF (3,6%).
FED przewiduje podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych, jeśli plan przebiegnie tak jak zakładano, może nie mieć to większego wpływu, jednak każde odchylenia od 25 punktów bazowych mogą spowodować dalsze zmienności.