Mennica Królewska zmieniła nazwę swojego instrumentu ETC na złoto po podjęciu kroków mających na celu zwiększenie ekspozycji na metal pochodzący z recyklingu.
Royal Mint Gold ETC została przemianowana na Royal Mint Responsible Sourced Physical Gold ETC (RMAU) po tym, jak strategia stała się pierwszym na świecie ETC opartym na złocie z recyklingu.
Andrew Dickey, dyrektor ds. metali szlachetnych w The Royal Mint:
„Podejmujemy działania w celu ograniczenia wykorzystania wydobywanych materiałów poprzez szereg inicjatyw, w tym poprzez odpowiedzialne pozyskiwanie ETC. Cieszymy się, że nasz ETC odzwierciedli to poprzez zmianę nazwy i mamy nadzieję, że inwestorzy dbający o zrównoważony rozwój uznają to za atrakcyjną opcję”.
Mennica Królewska ogłosiła pierwszą transzę 50 000 uncji nadwyżki złota, która została przetworzona na sztabki akredytowane LBMA, przy czym spora część tej nadwyżki pochodzi z „wiórów”, czyli złotego pyłu wyrzucanego podczas grawerowania monet okolicznościowych. RMAU jest już w 100% zabezpieczony sztabkami LBMA Good Delivery, a z czasem jego rezerwy złota z recyklingu będą się zwiększać w zależności od przyszłego popytu – poinformowała Mennica Królewska.
Hector McNeil, współzałożyciel i współdyrektor generalny firmy HANetf:
„Sztabki złota RMAU są nie tylko w 100% zgodne z wytycznymi LBMA w sprawie odpowiedzialnego pozyskiwania na 2019 r., ale część przechowywanego złota jest poddawana recyklingowi. „Odzwierciedla to silne zaangażowanie Mennicy Królewskiej w ESG. Uważamy, że ETC również powinna mieć nazwę, która to odzwierciedla.”
Firma podjęła również decyzję o zaprzestaniu pozyskiwania rosyjskiego złota dla RMAU i w marcu wycofała wszystkie 60 istniejących sztabek rosyjskich z ETC.
The Royal Mint otrzymała również od Quintet Private Bank finansowanie zalążkowe w wysokości 170 mln USD na swój projekt pozyskiwania złota ze zużytych smartfonów i laptopów.
Proekologiczne działania Mennicy Królewskiej są następstwem jej decyzji o oferowaniu fizycznej dostawy złota wyłącznie do własnego ETC i rezygnacji z fizycznej dostawy do dotychczasowego Gold Bullion Securities (GBS), należącego obecnie do WisdomTree.