Zamknięcie europejskich rynków, spowodowało znaczny wzrost eksportu złota z Rosji do Chin. Agencja RBC powiedziała, że chińskie dane celne przedstawiły skalę przekierowania tego eksportu złota.
Chiny w lipcu zaimportowały rosyjskie złoto o wartości 108,8 mln dolarów, to wzrost o 750% w porównaniu z czerwcem i o 4800% w porównaniu z lipcem ubiegłego roku. Jak donosi RBC, Rosja – drugi co do wielkości producent złota na świecie, produkujący ponad 300 ton rocznie, sprzedaje obecnie swoje złoto Chinom z rabatem sięgającym 30%. Jak zauważyli eksperci, Chiny jako jeden z największych na świecie nabywców złota są prawdopodobnie tylko jednym z kilku istotnych nowych miejsc dla rosyjskiego złota w Azji i na Bliskim Wschodzie.
Zjednoczone Emiraty Arabskie, które nie opublikowały danych na temat importu rosyjskiego złota w 2022 roku są wymieniane przez RBC jako „centralny ośrodek” ukrywania kraju pochodzenia cennego metalu.
Do lutego 2022 roku eksport rosyjskiego złota był kierowany głównie do Wielkiej Brytanii – 15,2 mld USD za cały ubiegły rok, co oznaczało około 84% wszystkich dostaw. Pozostały eksport kierowany był do krajów takich jak ZEA, Niemcy, Włochy, Indie, czy Szwajcaria gdzie dotarło około 1 mld USD.
Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia i Wielka Brytania zakazały już w czerwcu eksportu rosyjskiego złota. W zeszłym miesiącu w ślady tych krajów podążyła Unia Europejska i Szwajcaria.
Od lutego Federalna Służba Celna Rosji przestała ujawniać statystyki dotyczące rosyjskiego eksportu, a Ministerstwo Finansów zaprzestało ujawniania wielkości wydobycia złota i srebra. W związku z sankcjami nałożonymi na Rosję przez inwazję na Ukrainę, państwo to boryka się ze sporymi problemami dotyczącymi między innymi ogólnego eksportu, który spadł po wprowadzeniu zakazów co można zaobserwować na powyższym wykresie.