Moskwa zaproponowała własny międzynarodowy standard wymiany metali szlachetnych, nazwany „Moscow World Standard” (MWS). MWS miałby konkurować z London Bullion Market Association (LBMA), która jest wiodącą obecnie na świecie giełd złota, srebra, palladu i platyny.
Moskwa uważa, że LBMA manipuluje rynkiem metali szlachetnych i sztucznie utrzymuje ceny na niskim poziomie. Twierdzi ponadto, że jest to niesprawiedliwa metoda, która negatywnie wpływa na eksporterów metali szlachetnych. Rosyjskie Ministerstwo Finansów uważa, że ta wymiana jest ważna dla „normalizacji funkcjonowania sektora metali szlachetnych”.
Należy zauważyć, że ta wiadomość pojawiła się w czasie, gdy LBMA zakazała kupna i sprzedaży metali szlachetnych pochodzących z Rosji.
Planem MWS w pierwszej kolejności jest zwołanie komitetu. Komitet ten będzie obejmował banki centralne i najbardziej wpływowe banki w całej Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgistan to obecni członkowie Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Zgromadzony skład ustaliłby ceny metali szlachetnych do walut narodowych krajów członkowskich lub do nowej jednostki monetarnej dla handlu międzynarodowego, takiej jak nowo zaproponowana waluta BRICS.
Rosja i jej partnerzy stanowią 57% światowego pakietu kontrolnego w złocie. Z tego powodu Rosja uważa, że może rozbić „monopol” LBMA. Po włączeniu Wenezueli i Peru, udział ten wzrósłby do 62%.
Ostatnio ruch przeciwko LBMA wykonały Indie, inicjując pierwszą w kraju międzynarodową giełdę kruszców (IIBX). Celem premiera Indii Modiego jest „umożliwienie Indiom zdobycia należnego im miejsca na globalnym rynku kruszców i obsługi globalnego łańcucha wartości z uczciwością i jakością”. Jako drugi co do wielkości rynek złota na świecie, Indie mogą wiele zyskać na tym rozwoju. Modi uważa również, że IIBX pozwoli stać się Indiom konkurencyjnym wobec COMEX i LBMA.
Światowe rządy powracają do złota i innych metali szlachetnych, ponieważ waluty fiat nadal nie są w stanie zapewnić wartości suwerennym narodom. Kontrola nad dostawami złota i innych metali szlachetnych będzie drogą do posiadania przez kraje alternatywy dla dolara amerykańskiego i zachodnich systemów finansowych.