Badaczka z Uniwersytetu w Toronto , Gisele Azimi, opracowała pionierską metodę – wykorzystując wychwycony dwutlenek węgla do pozyskiwania metali szlachetnych z odpadów elektronicznych, takich jak baterie i materiały z turbin wiatrowych.
E-odpady stanowią znaczące potencjalne źródło wielu cennych materiałów, dzięki czemu ich recykling jest ekonomicznie fascynujący. Recykling odpadów elektronicznych zapewnia skuteczną drogę do pozyskania tych ważnych zasobów. Naukowcy twierdzą, że e-odpady zawierają około 20 do 38% metali szlachetnych, co znacznie przewyższa ilość tych metali w wydobywanych rudach – która wynosi zaledwie 1 do 2%.
Ta technika recyklingu zużywa dwutlenek węgla (CO2), który może być wychwytywany bezpośrednio z powietrza lub z procesu emitującego dwutlenek węgla, takiego jak przemysł cementowy i produkcja żelaza. Naukowcy wykorzystują ją jako technologię separacji do wydobywania metali z odpadów elektronicznych.
Proces recyklingu płynów nadkrytycznych Azimi i jej zespołu polega na podgrzewaniu i zwiększaniu ciśnienia CO2, przekształcając go w płyn nadkrytyczny. W tym stanie można go wykorzystać do rozpuszczania i ekstrakcji metali szlachetnych z jego otoczenia. Jedną z najlepszych rzeczy w CO2 jest to, że nie trzeba go podgrzewać do wysokich temperatur – wystarczy tylko około 30 stopni Celsjusza, aby zainicjować tę konwersję.
Zespół zwrócił się do synchrotronu Canadian Light Source na Uniwersytecie Saskatchewan, aby udoskonalić i lepiej zrozumieć proces recyklingu. Obecnie metoda ta jest w stanie wydobywać metale z akumulatorów samochodowych, magnesów turbin wiatrowych, żarówek fluorescencyjnych i wielu innych rzeczy.