Przez dziesięciolecia Mennica Stanów Zjednoczonych nie uzyskiwała ani nawet nie żądała żadnej dokumentacji potwierdzającej pochodzenie złota od swoich dostawców i rafinerii, jednocześnie reklamując swoje najpopularniejsze monety jako wykonane w 100% z nowo wydobytego amerykańskiego złota, zgodnie z niedawnym raportem biura śledczego i audytorskiego Departamentu Skarbu USA.
Biuro Inspektora Generalnego Departamentu Skarbu (OIG) opublikowało raport audytowy OIG-24-027 w dniu 29 maja 2024 r. Raport zatytułowany „Produkcja banknotów i monet: Mennica musi wzmocnić kontrolę nad nabywaniem złota” był wynikiem niemal rocznego dochodzenia, które ujawniło poważne zaniedbania, uchybienia i fałszywe oświadczenia w procesach zakupu złota przez tę 222-letnią instytucję.
„OIG przeprowadza niezależne audyty, dochodzenia i przeglądy, aby pomóc Departamentowi Skarbu w realizacji jego misji; ulepszać jego programy i operacje; promować gospodarność, efektywność i skuteczność; oraz zapobiegać i wykrywać oszustwa i nadużycia.”
Jednak publikacja raportu została opóźniona o ponad trzy lata, częściowo z powodu odmowy przyjęcia jego ustaleń przez wyższe kierownictwo Mennicy, a przyjęcie zaleceń OIG wymagało zmian na najwyższych szczeblach instytucji.
Śledztwo OIG zostało zainicjowane, gdy w czerwcu 2019 r. dziennikarz skontaktował się z Mennicą USA, twierdząc, że Mennica zakupiła złoto od dostawcy-rafinerii, które pochodziło pierwotnie z nielegalnych kopalni w Kolumbii, Ameryka Południowa. Ponieważ Mennica była prawnie zobowiązana do zakupu zdecydowanej większości swojego złota z zasobów amerykańskich, to oskarżenie było zaskakujące.
Jednak zarzuty były znacznie poważniejsze niż brak odpowiednich licencji. „Zgłoszono, że te kopalnie były powiązane z działalnością przestępczą, w tym finansowaniem terroryzmu i praniem pieniędzy” – napisało OIG.
Po komunikacji z dziennikarzem latem 2019 r., wyższe kierownictwo Mennicy skontaktowało się z OIG, a to ostatnie niemal natychmiast rozpoczęło dochodzenie.
OIG:
„Celem naszego audytu było ustalenie, czy Mennica otrzymała nielegalne złoto od swoich dostawców oraz czy istniały słabe punkty w kontroli Mennicy nad nabywaniem złota w sztabach. Prace terenowe prowadziliśmy od czerwca 2019 r. do listopada 2019 r., a następnie prowadziliśmy dalsze działania aż do kwietnia 2020 r.”
OIG szybko odkryło, że Mennica zdawała się nie przestrzegać przepisów prawa USA od czasu uchwalenia Bullion Act w 1985 roku, a także od co najmniej 20 lat wydawała się porzucić wszelkie pozory wypełniania nawet ducha tych amerykańskich wymogów prawnych.
Audytorzy zaczęli odkrywać problemy w Mennicy bardzo szybko, począwszy od pierwszych rozmów z wyższymi pracownikami Mennicy, z których niektórzy już na samym początku błędnie przedstawili praktyki instytucji dotyczące zakupu złota.
W raporcie audytorzy napisali, że „początkowo poinformowano nas przez Głównego Specjalistę ds. Zakupów w Mennicy, że Mennica nie kupowała żadnego złota poza nowo wydobytym złotem amerykańskim.” Główny Specjalista ds. Zakupów twierdził również, że posiada dokumentację potwierdzającą to twierdzenie, sięgającą co najmniej 2002 roku.
OIG:
„Jednakże, gdy zapytano o dowody, urzędnicy Mennicy nie byli w stanie dostarczyć potwierdzenia, że Mennica nabywała nowo wydobyte złoto amerykańskie”
Projekt raportu był gotowy w sierpniu 2020 r., nieco ponad rok po ujawnieniu początkowych zarzutów. Jednak raport nie ujrzał światła dziennego przez niemal kolejne cztery lata.
Może Cię zainteresować: