Oprócz szerokiego zastosowania w biżuterii, złoto jest coraz ważniejszym wkładem przemysłowym, szczególnie w sektorze technologicznym. Popyt na złoto do zastosowań przemysłowych wzrósł w I kwartale 2022 i był najwyższy w tym okresie od 2018 roku.
82 tony – tyle dokładnie wyniósł popyt na złoto w przemyśle w I kwartale 2022 roku, jest to kontynuacja ożywienia, które trwa od końcówki 2021 roku. Był to wzrost o 1% w porównaniu z I kwartałem roku poprzedniego i najwyższy wynik tego okresu od 2018 roku.
Sektor elektroniczny dominuje w popycie przemysłowym na złoto, w I kwartale wyniósł aż 67 ton. Stomatologia odpowiadała za 2,7 tony, a inne zastosowania przemysłowe zużywały 12 ton złota.
Popyt na produkty takie jak samochody oraz na urządzenia elektroniczne o większej wartości wykazywał stały wzrost w minionym kwartale, a nadal są czynniki hamujące część sektora, ze względu na np. niedobory chipów. Popyt na serwerownie, routery i szybkie urządzenia obliczeniowe, układy pamięci, diody LED oraz sektor komunikacji bezprzewodowej odnotowały wzrost.
Złoto jest przede wszystkim przeznaczane do biżuterii oraz na cele inwestycyjne, ale także służy wielu innym użytecznym celom i to właśnie zapewnia mu trwałą wartość. Miałoby pewnie dużo więcej zastosowań gdyby nie fakt, że jest tak drogie i rzadkie. Jako ciekawostkę jego zastosowania, ostatnio było użyte do wystrzelonego już Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.