Popyt na złoto w Chinach nie słabnie

Wiele wskazuje na to, że popyt na złoto w Chinach jest coraz większy. Właśnie zakończył się tzw. Golden Week (Złoty Tydzień).

Siedmiodniowe obchody Święta Narodowego Chin (China’s National Day), które rozpoczęły się 1 października, to szczyt sezonu turystycznego dla Chińczyków.
Pomimo wyższych cen złota w tym okresie, wielu sprzedawców odnotowało wzrost sprzedaży. Sezonowość, zachęty rządowe i pozytywne nastroje konsumentów napędzały popyt na złoto. Z kolei w miastach, w których nastąpił powrót Covid19, biznes nie był tak dobry. W każdym razie, popyt hurtowy na metal szlachetny był w ostatnich miesiącach solidny. W rzeczywistości zapotrzebowanie w tym sektorze wzrosło we wrześniu o około osiem procent w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Był to piąty miesiąc z rzędu, w którym odnotowano wzrost sprzedaży.

Złoto jest trendy wśród chińskich klientów z pokolenia Z. Pokolenie Z i Millenialsi stanowią obecnie 20 procent kupujących złotą biżuterię w pekińskich centrach handlowych. W zeszłym roku stanowili oni zaledwie 10 procent. Według kierownika oddziału flagowego sklepu China Gold w Pekinie, sprzedaż podczas święta Spring Festival wzrosła o około 60 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Badanie przeprowadzone przez World Gold Council w 2021 roku wykazało, że 60 procent obywateli Chin myślało o zakupie złotej biżuterii, w porównaniu z zaledwie 16 procentami w 2016 roku. Trend złotej biżuterii dla pokolenia Z i Millenialsów jest napędzany przez wschodzących projektantów biżuterii, którzy pozyskują nowych klientów dzięki nowatorskim sposobom nawiązywania z nimi kontaktu. Ponadto, według Światowej Rady Złota(WGC), na chińskim rynku złota istnieją bardzo przejrzyste ceny, co pozytywnie wpływa na nastroje wśród kupujących.

Dzień Narodowy Chińskiej Republiki Ludowej , to święto państwowe w Chinach obchodzone corocznie 1 października, upamiętniający formalną proklamację ustanowienia Chińskiej Republiki Ludowej w dniu 1 października 1949 roku. Zwycięstwo Komunistycznej Partii Chin w chińskiej wojnie domowej spowodowało "odwrót" Kuomintangu na Tajwan i chińską rewolucję komunistyczną, na mocy której Chińska Republika Ludowa "zastąpiła" Republikę Chińską.

Chociaż jest obchodzony 1 października, kolejne sześć dni są dodawane do oficjalnego święta, zwykle w miejsce dwóch przerw weekendowych w okolicach 1 października, czyniąc go de facto świętem publicznym obejmującym siedem kolejnych dni, znanym również jako Złoty Tydzień o specyfice regulowanej przez Radę Państwową. Festyny i koncerty odbywają się zwykle w całym kraju w tym dniu, z wielką paradą wojskową i masowe korowody.

Comments (0)
Add Comment