Cena złota niewzruszona przez PKB USA w IV kwartale na poziomie 6,9%
Gospodarka USA wzrosła nieco mniej niż oczekiwano w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2021 roku.
Jednak najnowsze dane gospodarcze mają niewielki wpływ na ceny złota, a kurs utrzymuje się powyżej ważnego wsparcia na poziomie 1925 USD.
W środę Departament Handlu Stanów Zjednoczonych ogłosił, że PKB w czwartym kwartale wzrósł o 6,69, i jest to nieco mniej niż oczekiwania na poziomie 7%. Dane nieco rozminęły się z oczekiwaniami, ponieważ konsensus nie przewidywał zmian na poziomie 7%.
Rynek złota pozostał niewzruszony ostatnimi nieco rozczarowującymi danymi gospodarczymi.
Kwietniowe kontrakty terminowe na złoto notowano dzisiaj po cenie 1 927,50 USD za uncję, co oznacza wzrost o 0,80% w ciągu dnia. Według niektórych analityków rynku, złoto przeżywa techniczną wzrostową korektę po tym, jak ceny na krótko spadły poniżej 1900 USD za uncję we wtorek.
Analitycy twierdzą, że trend wzrostowy złota pozostanie nienaruszony, jeśli ceny utrzymają się powyżej 1925 USD za uncję. Jednocześnie zauważają, że złoto napotyka również trudny opór na poziomie około 1950 USD za uncję.
Większość ekonomistów pomija najnowsze dane o PKB, ponieważ są na poziomie spodziewanym przez rynek i dotyczą przeszłości. Analitycy koncentrują się już na wzroście gospodarczym w pierwszym kwartale 2022 r.
„Ten raport to już historia starożytna, a nie ruch na rynku. Chociaż wzrost jest minimalnie mniejszy niż się spodziewano nie wpływa to na nic, a w I kwartale bieżącego roku wzrost przyspieszył” – powiedział Adam Button, główny strateg walutowy w Forexlive.com.
Pozytywny dla rynku złota jest poziom inflacji w gospodarce gdyż w najbliższym czasie jest pewnym, że inflacja nie spadnie. Raport mówi, że wskaźnik cen w czwartym kwartale wzrósł o 7,1%, bez zmian w stosunku do poprzednich szacunków.
Korelacja cen złota z poziomem inflacji jest interesującym zjawiskiem. Złoto nadal jest pewnym zabezpieczeniem przed inflacją w niepewnych czasach i nie przestaje pełnić swojej roli gwaranta stabilności. Dzisiaj z pewnością lepiej mieć złoto w sejfie niż gotówkę w portfelu.