Starożytna Lidia miała zaszczyt stworzyć pierwsze monety na świecie. Początkowo były to niewielkie plamy metalu z podstawowymi stemplami, jednak wkrótce ewoluowały w piękne dzieła sztuki same w sobie, przedstawiające postacie z mitologii greckiej.
Moneta, jaką znamy dzisiaj, została wybita po raz pierwszy w Lidii, anatolijskim królestwie o starożytnych greckich powiązaniach. Było to królestwo legendarnego króla Krezusa, więc monety tam produkowane były wykonane z błyszczącego złota i srebra. Stworzona jako środek uwierzytelniania płatności, moneta reprezentuje ogromną zmianę w rozwoju ludzkości, która była częścią rosnącej złożoności handlu między ludźmi już 600 lat p.n.e..
Lidyjski stater stał się oficjalną monetą Imperium Lidyjskiego, które kwitło przez wiele lat, zanim upadło na rzecz Imperium Perskiego. Uważa się, że najwcześniejsze monety na naszej planecie pochodzą z około drugiej połowy VII wieku p.n.e., za panowania króla Alyattesa, który był u władzy od 619 do 560 roku p.n.e..
Historycy numizmatyki zgadzają się, że stater lidyjski był pierwszą monetą oficjalnie wyemitowaną przez rząd i służył jako wzór dla praktycznie wszystkich późniejszych monet na całym świecie.
Rzecz jasna te, które są wykonane z metalu szlachetnego, takiego jak złoto, miały swoją własną wartość. Innymi cechami monet, które uczyniły je tak rewolucyjnymi, jest to, że są przenośne, trudne do podrobienia i mają jakąś wartość, czy to wewnętrzną, czy ustanowioną przez rząd.
Wielki starożytny grecki historyk Herodot, znany jako Ojciec Historii, powiedział, być może nieco naciągając prawdę, że Lidyjczycy byli pierwszymi kupcami na świecie. Niezależnie od tego, czy jest to prawdą, czy nie, bez wątpienia żyli na wielkim skrzyżowaniu ludów w Azji Mniejszej i mieli zasłużoną reputację centrum handlu. Położone w pobliżu Bosforu i Hellespontu, które łączą Morze Czarne z Morzem Egejskim, nie jest zaskoczeniem, że Imperium Lidyjskie już pod koniec VII i na początku VI wieku p.n.e. stało się potęgą handlową.
Może Cię zainteresować: