Wszystkie brazylijskie importy złota do Niemiec i 71% do Włoch pochodzą z obszarów Amazonii, gdzie nielegalne wydobycie jest powszechne, poinformował think tank, apelując o większą europejską kontrolę.
Całe 1,3 tony (2 866 funtów) złota, które Niemcy zaimportowały z Brazylii w 2023 roku, pochodziło z stanu Amazonas, jak wynika z badania Instytutu Escolhas z Sao Paulo, które opiera się na danych rządowych. Włochy zaimportowały w zeszłym roku 356 kg (784,85 funtów) brazylijskiego złota, w tym 254 kg ze stanów Pará i Sao Paulo, podano w raporcie zatytułowanym „Europe’s Risky Gold”.
Nielegalne wydobycie złota, znane w Portugalii jako garimpo, nasiliło się w ostatnich latach w stanach Amazonas i Pará po tym, jak skrajnie prawicowy były prezydent Jair Bolsonaro poluzował kontrole środowiskowe i zachęcał do rozwoju w amazońskim lesie deszczowym, co doprowadziło do zwiększenia wylesiania. Stan Sao Paulo nie produkuje złota, ale jest głównym ośrodkiem sprzedaży i eksportu tego cennego metalu, szczególnie o niejasnym pochodzeniu prawnym.
Larissa Rodrigues:
„Nie można powiedzieć, że ma odpowiedzialną politykę zakupów… Europejskie firmy kupujące złoto nie mają pojęcia, skąd zostało wydobyte i kto je sprzedał handlarzom na eksport.”
Unia Europejska ma surowe przepisy mające na celu ograniczenie sprzedaży rud pochodzących z wątpliwych lub nielegalnych źródeł, jednak proces due diligence ma wiele luk, powiedziała w wywiadzie Larissa Rodrigues, dyrektor badań w Instytucie Escolhas. Około 94% brazylijskiego złota importowanego przez Niemcy i Włochy, głównych nabywców w UE, ma wątpliwe pochodzenie, trafiając tam poprzez łańcuch pośredników z setek kopalń złota w Amazonii, zauważyła Rodrigues.
Ponad połowa z 68 ton złota eksportowanego przez Brazylię w zeszłym roku ma podejrzane pochodzenie, którego nie można prześledzić, pomimo działań obecnego rządu mających na celu zwalczanie nielegalnej sprzedaży złota, poinformował Instytut Escolhas. Głównym nabywcą brazylijskiego złota jest Kanada, która importuje je od firm z legalnie licencjonowanych kopalń, podobnie jak trzeci największy importer, Wielka Brytania, dodał think tank.
Import brazylijskiego złota do Szwajcarii, drugiego co do wielkości nabywcy, obejmuje sztaby pochodzące z dzikich kopalń, powiedziała Rodrigues. Znaczna część tego złota trafia do UE, która pozyskuje 70% swojego złota ze Szwajcarii.
Może Cię zainteresować: