Niektóre banki w marcu zdecydowały się na sprzedaż złota

Kiedy w ubiegłym miesiącu złoto osiągnęło poziom 2000 dolarów i wyżej, niektóre banki centralne podjęły decyzję o sprzedaży złotego metalu szlachetnego – podaje World Gold Council.

Jednym z krajów sprzedających była Turcja, czyli największy nabywca złota w 2022 roku. W marcu bank centralny tego kraju sprzedał 15 ton złota. Była to pierwsza miesięczna sprzedaż netto od listopada 2021 roku i zmniejszyło poziom rezerw tego kraju do 572 ton. Warto wspomnieć, że oficjalne rezerwy złota Turcji w zeszłym roku wzrosły o 148 ton, wyznaczając najwyższy poziom w historii.

Podobne kroki jak Bank Centralny Turcji podjął Narodowy Bank Kazachstanu, który w marcu sprzedał 10,5 tony. Państwo to jednak sprzedawało swoje zasoby złota już wcześniej, od początku roku bank zmniejszył swoje zasoby złota o 19,6 ton. Obecnie zasoby złota kraju kształtują się na poziomie 332 ton i jest to najniższy poziom od sierpnia 2018 roku.

Raport WGC:

„Wzorce sezonowości sugerują spowolnienie lokalnej konsumpcji złota, co może zaważyć na hurtowym popycie na złoto w kwietniu i maju. Ponadto, podwyższona lokalna cena złota i przekierowanie budżetu na turystykę i inne potrzeby konsumpcyjne mogą dodać dalszą presję”

Tymczasem Chiny nadal pozostają jednym z największych oficjalnych nabywców złota w tym roku. W marcu Ludowy Bank Chin kupił 18 ton złota, co było piątym z rzędu miesięcznym zakupem. Dzięki temu nabytki w I kwartale wyniosły 58 ton, a całkowite rezerwy złota 2 068 ton.

Ogólnie rzecz biorąc, banki centralne nadal są zainteresowane dodaniem większej ilości złota do swoich rezerw. Styczeń i luty były najsilniejszym początkiem roku od co najmniej 2010 roku, powiedział WGC, powołując się na właściwości bezpiecznego metalu i globalny trend dezolaryzacji. Globalne rezerwy złota wzrosły w lutym o 52 tony, a w styczniu o 74 tony. A to wszystko po zeszłorocznym rekordowym poziomie 1 136 ton.

Comments (0)
Add Comment