Górnicy schodzą ponad 4 kilometry pod ziemię tylko po to, by zdobyć cenny metal. Zejście trwa godzinę i odbywa się etapami. Ściany tunelu są tak niebezpiecznie gorące, że lód jest pompowany z góry, aby utrzymać temperaturę na bezpiecznym poziomie. To miejsce to najgłębsza kopalnia złota Mponeng w Afryce Południowej.
Należąca do Harmony Gold Mining kopalnia Mponeng rozciąga się na 4 kilometry pod powierzchnią. Odległość ta jest dwa razy głębsza niż Wielki Kanion i dziesięć razy wyższa niż Empire State Building.
Każdego dnia 4000 górników wchodzi do wind, które mieszczą jednocześnie 120 osób, aby zjechać do kopalni. Pierwsza winda zabiera ich 2,5 kilometra w dół. Pod koniec pierwszego zjazdu winda osiąga prędkość pół mili na minutę. Druga winda zjeżdża w głąb kopalni. Na koniec muszą iść pieszo lub pojazdem, aby dotrzeć do największych głębin.
W najgłębszych częściach kopalni temperatura osiąga 60 stopni Celsjusza. Aby utrzymać ją na znośnym poziomie, z powierzchni na dół pompowana jest lodowata zawiesina zmieszana z solą. Następnie wentylatory przedmuchują lód, tworząc wewnętrzny system pogodowy, który utrzymuje temperaturę około 30 stopni Celsjusza.
Bardzo głębokie wydobycie może destabilizować otaczające skały, prowadząc do aktywności sejsmicznej. Może to powodować zapadanie się gruntu i pękanie skał. Ściany skalne wyłożone wzmocnionym betonem natryskowym i pokryte siatką o oczkach diamentowych pomagają utrzymać stabilność ścian tunelu. Ponadto aktywność sejsmiczna jest monitorowana, a w razie potrzeby pracownicy są przenoszeni w bezpieczne miejsce. Wydobywanie złota to niebezpieczna praca i pomimo środków bezpieczeństwa czasami dochodzi do wypadków śmiertelnych.
Mponeng wydobywa około 6000 ton skał dziennie. Szacuje się, że w 2022 roku kopalnia wyprodukowała prawie 200 000 uncji złota. Działalność kopalni będzie kontynuowana do momentu, gdy wydobycie spadnie do poziomu, który nie będzie już opłacalny. Szacuje się, że kopalnia Mponeng będzie aktywna do 2029 roku.