Kto stoi za rajdem cen złota? TD Securities wskazuje na „tajemniczego nabywcę”
Złoto notowane jest na najwyższych poziomach od siedmiu miesięcy, co oznacza wzrost o około 2,5% od początku nowego roku. Ale co lub kto stoi za ostatnim rajdem?
Perspektywy makro dla złota się nie zmieniły. Więc co się dzieje ?
TD Securities wskazuje na tajemniczego nabywcę.
Podczas poniedziałkowego handlu złoto zanotowało wzrost już na tyle wysoki, że sięgało w pewnym momencie kluczowego poziomu 1900 USD za uncję. Do pełnego zaliczenia okrągłego poziomu 1900 USD zabrakło 15 USD. Lutowe kontrakty futures na złoto Comex były notowane ostatnio na poziomie 1 877,20 USD, co oznacza wzrost o 0,40% w ciągu dnia.
Niektórzy analitycy tłumaczą ostatni wzrost cen złota polityką Rezerwy Federalnej i inwestorów zwracających się ku bezpieczeństwu przed nadchodzącą recesją.
Jednak TD Securities jest odmiennego zdanie i uważa, że perspektyw makroekonomiczne dla złota się nie zmieniły.
Bank uważa, że za wzrost cen złota odpowiada tajemniczy nabywca.
„Zwyżki cen złota w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przeczyły oczekiwaniom analityków co do kontynuacji słabości szlachetnego kruszcu, co prognozowało samo TD Securities” – powiedział Daniel Ghali, starszy strateg banku ds. surowców.
„Jednak widzimy niewiele dowodów na to, że wzrost cen złota jest związany ze zmieniającą się sytuacją makro”.
Bank zwrócił również uwagę, że spekulacyjne zainteresowanie złotem jest nadal słabe.
„Wciąż nie widzimy wystarczających dowodów na znaczną aktywność zakupową ze strony zarządzających pieniędzmi” – powiedział Ghali w poniedziałkowym raporcie.
„Nasuwa się pytanie: kim na świecie jest ten tajemniczy nabywca, który podnosi ceny?” – zapytał Gali.
Według analizy TD, banki centralne, zwłaszcza Chiny, napędzają obecnie cenę złota, co prowadzi do niedopasowania poziomów cen.
„Uzbrojeni w podejście oparte na przepływach, przedstawiamy mocne dowody na to, że kolosalne zakupy w Chinach i oficjalnym sektorze mogły w pojedynkę doprowadzić do błędnej wyceny 150 USD za uncję na rynkach złota” – powiedział Ghali.
W weekend Chiny ogłosiły, że kupiły dodatkowe 30 ton złota w grudniu. Jest to następny duży zakup po listopadzie kiedy państwo środka kupiło 32 ton złota. Komunikat o zakupach złota w listopadzie 2022, był pierwszą oficjalną informacją Ludowego Banku Chin od września 2019 roku. Chińskie rezerwy złota wynoszą obecnie 2010 ton.
Według Światowej Rady Złota (WGC) banki centralne na całym świecie kupiły rekordową ilość złota w trzecim kwartale 2022 roku. I wielu analityków przewiduje kontynuację tego trendu w 2023 roku.
Łącznie w III kwartale banki centralne kupiły prawie 400 ton, co oznaczało 300-procentowy skok w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej. Od początku roku banki centralne kupiły 673 tony, najwięcej od 1967 roku – kiedy dolar amerykański był wspierany przez parytet złota.
Wszystkie oczy zwrócone są na raport WGC za czwarty kwartał, który zostanie opublikowany pod koniec stycznia wraz ze zaktualizowanymi danymi za rok 2022.
Ghali dodał, że uczestnicy rynku spekulują na temat masowych tajnych zakupów z Rosji i Chin.
„Nasze śledztwo odnośnie dziesięciu największych kupców na giełdzie złota w Szanghaju wskazuje na zauważalny wzrost ilości nabywców. Odpowiadają oni za zakup 100 ton złota od 20 grudnia. Tempo zakupów złota w Szanghaju nie wykazuje jeszcze żadnych oznak spowolnienia, ponieważ ilość kupców zbliża się do najwyższych poziomów z ostatnich dwunastu miesięcy” – zauważył Ghali.
Co więcej, premia za złoto w Chinach pozostaje znacznie podwyższona, co wskazuje na silny popyt bazowy ze strony sektora detalicznego, czytamy w raporcie.
Przeczytaj także : Evergreeny w niemieckich mennicach na 2023 roku.
„Chiński popyt na masową skalę jest prawdopodobnie głównym winowajcą silnej akcji cenowej, która zmieniła kierunek zapowiadany przez analityków i traderów w ciągu ostatnich miesięcy. Pomaga to wyjaśnić rozdźwięk między złotem a realnymi kursami na korzyść ściślejszego związku z walutami” – zauważył Gali.
TD Securities widzi, że silny chiński popyt nadal wspiera ceny złota, ale bank nie uważa tego czynnika za zrównoważony.
„Prawdopodobne jest, że chiński popyt spadnie do normalnego poziomu” – powiedział Ghali.
A jeśli ten popyt rzeczywiście nie jest zrównoważony, cena złota jest narażona na wyprzedaż, ostrzegł Ghali.
„Biorąc pod uwagę brak alternatywnych nabywców złota i jego obecną niewłaściwą wycenę w stosunku do jego niedawnej historycznej relacji z realnymi kursami… ceny złota [są] podatne na gwałtowny spadek” – powiedział.
„Będziemy śledzić kupców złota w Chinach, aby zanotować rodzące się oznaki szczytowego popytu, które mogą stanowić taktyczny sygnał do godnej uwagi obniżki cen”.
Może Cię zainteresuje :