Bank Kazachstanu planuje sprzedać kolejne 12,7 ton złota, aby zmniejszyć udział złota w rezerwach kraju nawet do 50%.
Szacuje się, że bank centralny Kazachstanu posiada ok. 34,5 mld USD krajowych rezerw złota, co stanowi około 56% rezerw kraju. Bank centralny dąży do dalszego zmniejszenia tej wartości do poziomu między 50% a 55% i w pierwszych sześciu miesiącach tego roku sprzedał już 60,7 ton. Bank będzie chciał sprzedać kolejne 12,7 t, aby osiągnąć swój cel utrzymania pozostałych 272 t.
Jak podaje Bloomberg, Kazachstański bank centralny dokonał stopniowej sprzedaży 108,8 ton sprzedaży złota na rynki zewnętrzne, pozyskując aż 7 mld USD. To, jak powiedział, pomoże „zapewnić równowagę w alokacji” rezerw między złotem kruszcowym a walutą obcą.
Kazachstański bank centralny:
„To pomoże zapewnić równowagę w alokacji rezerw między złotem kruszcowym, a walutą obcą.”
„Odejście od kruszcu pozwoli uzupełnić walutową część rezerw, która jest inwestowana w wysoce płynne instrumenty na rynkach zewnętrznych.”
Kazachstan jest tylko jednym z wielu krajów, które niegdyś były dużymi nabywcami kruszcu, ale obecnie wyprzedają znaczną część swoich zapasów. W 2022 r. aż 70% rezerw banków centralnych stanowiło złoto kruszcowe. Popyt ze strony banków centralnych spadł w pierwszym kwartale 2023 r. aż o 40% w porównaniu z poprzednim kwartałem. W dużej mierze wynika to z polityki pieniężnej amerykańskiej Rezerwy Federalnej, na którą reaguje znaczna część światowego rynku złota.
W 2011 r. złoto stanowiło zaledwie 10% rezerw Kazachstanu, a w tym czasie rząd nakazał bankowi centralnemu nadanie priorytetu zabezpieczeniu krajowych produktów ze złota. Kazachstan jest 13. co do wielkości producentem złota na świecie, odpowiadającym za około 2% światowej produkcji.
Może Cię zainteresować: