Jakie są największe giełdy złota?

JAKIE SĄ NAJWIĘKSZE GIEŁDY ZŁOTA

Rynek złota to miejsce, które skupia się na handlu złotem. Giełdy złota znajdują się zazwyczaj w największych międzynarodowych centrach finansowych. Obecnie istnieje ponad 40 rynków złota na całym świecie tworząc ramy globalnego rynku: międzynarodowy rynek złota jest rdzeniem, a lokalny rynek złota to pomocniczy człon. Kiedy mamy zamiar kupić złoto zastanawiamy się jak i gdzie ustala się cenę giełdową, które waluty są najbardziej miarodajne i czy istnieje jeden uniwersalny indeks. No i oczywiście w jakich godzinach notowany jest ten cenny kruszec.

Oto cztery główne światowe rynki złota mające wpływ na handel na rynku globalnym.

London Gold Market,

America Gold Market,

Zurich Gold Market

Hong Kong Gold Market

Londyn

Jedną z najstarszych giełd złota jest London Bullion Market i jest to największy światowy rynek złota o długiej historii. W 1804 r. Londyn zastąpił Amsterdam jako centrum światowego handlu złotem. W 1919 r. oficjalnie ustanowiono londyński rynek złota.

Na Londyńskim Gold Market została przyjęta zasada, że kurs złota ustala się dwa razy dziennie. W godzinach 10:30 i 15:00 zbierają się bankierzy i w oparciu o określone czynniki ustalają aktualną cenę. Elementy jakie mogą wpłynąć na cenę to:

  • kursy walut (szczególnie dolara amerykańskiego)
  • ceny towarów takich jak ropa naftowa,
  • warunki polityczne i gospodarcze na świecie,
  • wszystkie wydarzenia, które mają wpływ na gospodarkę światową, tj. inflacja, konflikty zbrojne, strajki, kataklizmy, pandemia itp.

Kurs na Londyńskim Rynku Kruszców ustalany jest w funtach. Później jest przeliczany na inne waluty, jednak najczęściej ceny złota są podawane w dolarach lub w euro. Londyńska giełda nie jest tu wyjątkiem. Kurs złota podawany w tych dwóch walutach to pewnego rodzaju światowy standard. Na innych  rynkach kurs jest zwykle ustalany w podobny sposób. Światowe giełdy odróżnia renoma i godziny funkcjonowania. Strefy czasowe powodują, że handel złotem trwa praktycznie całą dobę. Jest to widoczne w wielu tradycyjnych indeksach giełdowych czerpiących dane z czterech najważniejszych rynków.

Według szacunków londyński rynek złota obecnie stanowi około 70% globalnego  wolumenu obrotu.

Godziny funkcjonowania (według lokalnej strefy czasowej)

Od poniedziałku do piątku: 8.30 – 16.00 – kurs ustalany dwa razy dziennie: o 10:30 i 15:00

Nowy Jork

Początki nowojorskiej giełdy sięgają jeszcze czasów amerykańskiej wojny secesyjnej. Giełda powstała w 1862 roku w piwnicy przy New Street. Jednak zawierucha wojenna i inne wydarzenia spowodowały zamknięcie giełdy. Amerykański rynek złota rozwinął się tak naprawdę dopiero w połowie lat 70., głównie przez nowojorską giełdę kontraktów terminowych COMEX. Giełda ta została połączona z New York Mercantile Exchange NYMEX w 1994 roku i obecnie jest obsługiwana przez CME Group, największą giełdę kontraktów terminowych na świecie. Amerykański rynek złota zajmuje się głównie obrotem kontraktami terminowymi na złoto, nowojorski COMEX, to mekka złota papierowego,  a głównymi przedmiotami handlu na amerykańskim rynku złota są złoto, srebro, miedź.

Godziny i dni funkcjonowania (według lokalnej strefy czasowej)

14:00 – 08:00 – od poniedziałku do czwartku

19:00 – 08:00 – w niedziele

Zurych

Rynek złota w Zurychu został założony w 1968 roku przez największe banki w Szwajcarii. Powodem tego było tymczasowe zamknięcie londyńskiego rynku kruszców. Nie mając krajowych dostaw złota, szwajcarski rynek złota w Zurychu rozwinął i utrzymał dominację w handlu złotymi monetami bulionowymi  oferując wyspecjalizowane konta i usługi bankowe w oparciu o krajowe przepisy dotyczące tajemnicy bankowej. W latach siedemdziesiątych Zurych stał się głównym miejscem handlu złotem.

Na rynku złota w Zurychu nie ma systemu ustalania cen złota. Cena transakcyjna jest ustalana na podstawie podaży i popytu w dowolnym czasie każdego dnia handlowego. Całodzienne wahania ceny złota na tej podstawie nie podlegają ograniczeniom limitów cenowych.

Szwajcaria jest największym na świecie prywatnym centrum przechowywania złota ale również największą na świecie stacją tranzytową złota. Pozycja rynku złota Zurychu na międzynarodowym rynku złota jest tuż po Londynie.

Godziny funkcjonowania (według lokalnej strefy czasowej)

Od poniedziałku do piątku: 8:00 – 17.00

Hongkong

Rynek złota w Hongkongu ma ponad 110 letnią historię. https://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_Gold_and_Silver_Exchange_Society

Rynek ten jest jednym z najbardziej aktywnych fizycznych rynków handlu złotem na świecie i jest gospodarzem tradycyjnej chińskiej giełdy złota i srebra. Stanowi centrum wielu biur i banków inwestycyjnych zajmujących się handlem metalami szlachetnymi. Duża aktywność handlu złotem w Hongkongu nadaje ton rynkom złota położonym dalej na zachód i  rynek ten w pewnym stopniu wyznacza ceny wraz z Londynem i Nowym Jorkiem, a nie tylko przyjmuje je. Rynek złota w Hongkongu jest jedynym obszarem, w którym istnieje fizyczny handel złotem, rynek niewidzialny i rynek terminowy.

Godziny funkcjonowania (według lokalnej strefy czasowej)

8:30 – 12:30 i 14:30 – 17:30

Możemy zauważyć, że te cztery największe rynki w pewnym stopniu się uzupełniają i odzwierciedlają długie tradycje w handlu złotem. Chiny (Hong Kong) i Stany Zjednoczone to kluczowe dziś mocarstwa gospodarcze i polityczne, natomiast Wielka Brytania i Szwajcaria od setek lat budowały fundamenty finansowe na złocie. Ze względu na różne położenie geopolityczne złoto notowane jest przez całą dobę w kluczowych walutach i krajach z największymi tradycjami wydobycia i obrotu kruszcem.

Comments (0)
Add Comment