Wyższa cena złota w czasie odzwierciedla utratę wartości dolara amerykańskiego, co z kolei jest efektem inflacji. Mimo, że w ostatnich czasach mamy do czynienia ze sporą inflacją, wiele osób zastanawia się czy deflacja jest możliwa i jak może wpłynąć na rynek złota. Czy złoto zdrożeje w przypadku deflacji czy odwrotnie? A może pozostanie na tym samym poziomie?
W ostatnim stuleciu cena złota wzrosła stukrotnie (20,67$ x 100 = 2067$), jak już wspomnieliśmy odzwierciedla ona utratę siły nabywczej dolara, co oznacza, że dolar stracił w tym czasie około 99% swojej siły nabywczej. Utrata siły nabywczej dolara jest efektem inflacji.
Wpływ deflacji na cenę złota jest odwrotny do wpływu inflacji. Deflacja charakteryzuje się zmniejszeniem podaży pieniądza i w związku z tym każda pozostała jednostka ma większą wartość, czyli wzrasta jej siła nabywcza.
Najlepszym przykładem deflacji będzie Wielki Kryzys, który miał miejsce w latach 30. ubiegłego wieku. Ogromne ograniczenie podaży pieniądza i kredytów doprowadziło do załamania finansowego i gospodarczego. Jak wynika z powyższej definicji deflacji, w obiegu było znacznie mniej dolarów. Siła nabywcza tych dolarów wzrosła w sposób wymierny. W ciągu trzech lat do 1932 roku ceny zwykłych towarów i usług spadły o dwadzieścia pięć procent. Był to dodatek do około dziesięcioprocentowego spadku, który miał miejsce w latach dwudziestych. Przez cały ten czas cena złota była stała i wynosiła 20,67 dolarów za uncję. W 1933 roku prezydent Franklin Roosevelt wydał rozporządzenie po którym ustanowiono „nowy, oficjalny” kurs złota – 35$ za uncję. Na takim poziomie złoto zostało przez prawie cztery kolejne dekady.
Jak podaje FX Empire, od 1934 roku do 1970 roku siła nabywcza złota spadła o 65%. Jest to odzwierciedlenie deflacji, która miała miejsce wcześniej i objawiła się umacniającym się, a nie słabnącym dolarze amerykańskim.
Jak zachowa się złoto w obecnych czasach? Czy podobna sytuacja mogła by mieć miejsce obecnie? Teoretycznie tak, analizując poniższy wykres, może się to wydarzyć.
Po szczytach cen złota w latach 1934, 1980 i 2011 nastąpiły wieloletnie spadki, z których prosta średnia wynosi 63%. Obecnie spadek ceny złota o 63% oznaczałby spadek do poziomu około 800$ za uncję.
Uważa się jednak, że proces inflacji będzie pogłębiał się nadal, a deflacja jest mało prawdopodobna. Warto jednak zauważyć, że spadki po 1980 i 2011 roku nastąpiły bez udziału deflacji.