JAK PRZECHOWYWAĆ ZŁOTO
Kupiliśmy złoto i co dalej?
Z pewnością to pytanie zadaje sobie niejeden z nas gdy przyniesie cenny kruszec czy to w postaci sztabki czy bulionu. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i podpowiedzieć najbardziej popularne metody przechowywania złota. Ale oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z nas musi sam dokonać własnego wyboru gdzie wg niego będzie najlepsze miejsce na przechowywanie naszego depozytu. Warto zadbać o to, aby poszczególne sztabki złota czy monety były odpowiednio zabezpieczone przed oddziaływaniem. Tak, aby nawet najmniejsze wstrząsy nie powodowały zarysowań powierzchni naszego złota inwestycyjnego. W przyszłości przy sprzedaży złota lub innych metali, nawet niewielkie niedoskonałości, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, mogą stać się problemem. Pewnie znajdziemy na rynku odpowiednie akcesoria, które ułatwią nam przechowywanie złota, dzięki czemu nasze sztabki i monety nie ulegną zniszczeniu przez wiele lat.
A oto kilka propozycji, które mogą być przydatne przed relokacją naszego cennego kruszcu.
DOM
Najważniejsza zasada do przechowywania w domu: tylko twój najbliższy powiernik powinien wiedzieć o tym, że w domu jest zdeponowane złoto. Przechowywanie złota w domu to z pewnością najlepszy zarówno dostęp jak i kontrola swoich aktywów. W przypadku posiadania znacznej ilości metali, należy rozważyć zakup prywatnego sejfu domowego.
Częstą metodą, wykorzystywaną w celu ukrycia drogocennych złotych aktywów jest zakopanie gdzieś na swojej posesji. Na pewno jest to najtańsze rozwiązanie na przechowywanie, niekoniecznie jednak najbezpieczniejsze. Poza tym, że ten sposób ukrycia ogranicza nieco dostęp do twoich zasobów, to dodatkowo może istnieć ryzyko, że zapomnisz w którym miejscu umieściłeś swoje metale szlachetne.
BANK
Bez wątpienia bezpiecznym rozwiązaniem do przechowywania kosztowności jest bank. Można w nim wynająć sejf lub skrytkę. Skrytki depozytowe są oferowane wg rozmiarów i potrzeb klienta. Kradzieże z ze skarbców zdarzają się niezwykle rzadko. Jednak mankamentem jest dostęp do swojego depozytu. Związane jest to z godzinami pracy banku. Więc jeśli bank jest zamknięty, nie będzie możliwości dostania się do swojego złota, póki bank nie zostanie ponownie otwarty. Dodatkowo, sztabki złota czy złote monety bulionowe są nabywane po to, aby uciec i uniezależnić się od systemu finansowego i kontroli banków centralnych. A powierzenie ich bankowi powoduje utratę naszej anonimowości i ryzyko konfiskaty przez państwo w razie zawirowań politycznych na świecie lub niespodziewaną nacjonalizację depozytów.
PRZECHOWYWANIE ZŁOTA U PRODUCENTA I DEALERA
Innym ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług komercyjnego skarbca lub sprzedawcy, u którego nabyło się monety lub sztabki. Koszty wynajmu są podobne, jak w przypadku sejfu czy skrytki bankowej. Tutaj z pewnością uchronimy się od ‘nagłych’ podatków od depozytów bankowych jakie miało miejsce w przeszłości na Cyprze. Rząd cypryjski chcąc ratować finanse publiczne przed skutkami kryzysu finansowego w 2007r. wprowadził właśnie taki podatek. Należy jednak pamiętać, że tego typu instytucje teoretycznie mogą w każdej chwili zbankrutować, a wtedy los przetrzymywanego w jej skarbcu złota i szybkość odzyskania stoi pod sporym znakiem zapytania.
Z pewnością przed skorzystaniem i powierzeniem swoich oszczędności należy dobrze zapoznać się z historią i wiarygodnością producentów i dystrybutorów.