Popyt na złoto ze strony banków centralnych zdominował rynek w ciągu ostatnich dwóch lat i oczekuje się, że trend ten utrzyma się do 2024 roku, choć w nieco wolniejszym tempie.
W swoich najnowszych komentarzach w mediach społecznościowych Krishan Gopaul, starszy analityk na region EMEA w World Gold Council, zauważył, że Bank Rezerw Indii i Bank Centralny Republiki Turcji zwiększyły swoje rezerwy złota w pierwszym miesiącu nowego roku.
Jak czytamy we wpisie, Indie kupiły w ubiegłym miesiącu dziewięć ton złota, co było ich pierwszym zakupem od października. Tymczasem Turcja zwiększyła swoje oficjalne zasoby złota o 12 ton. „Całkowite zasoby złota wynoszą obecnie 552 tony, zaledwie 6% od rekordowego poziomu 587 ton z lutego 2023 roku” – powiedział Gopaul.
Analitycy rynkowi uważnie monitorowali oficjalne rezerwy złota Turcji, ponieważ były one największymi sprzedawcami w ubiegłym roku.
Wczesną wiosną 2023 roku Turcja nałożyła zakaz importu złota w celu zmniejszenia rosnącego deficytu na rachunku obrotów bieżących. Rezerwy złota banku centralnego zostały wykorzystane do zaspokojenia znacznego popytu inwestycyjnego, ponieważ obywatele Turcji kupowali fizyczne złoto, aby chronić swoją siłę nabywczą przed rosnącą inflacją, która w pewnym momencie w 2022 roku osiągnęła 85%.
Po trzech miesiącach znaczącej sprzedaży, od czerwca Turcja konsekwentnie kupuje złoto.
Według danych Światowej Rady Złota, banki centralne kupiły w ubiegłym roku 1037 ton złota, przegrywając rekord z 2022 roku o zaledwie 45 ton.
W ciągu ostatnich dwóch lat popyt ze strony banków centralnych był dwukrotnie wyższy od średniego 10-letniego trendu. WGC stwierdziło, że popyt ze strony banków centralnych prawdopodobnie nie utrzyma obecnego trendu i spodziewa się, że w 2024 roku zakupy spadną do długoterminowej średniej.
Robert Minter, dyrektor ds. strategii inwestycyjnej w abrdn:
„Kto mógłby winić kraje z ekspozycją na politykę zagraniczną USA za dywersyfikację z dala od dolara amerykańskiego na marginesie, biorąc pod uwagę szeroki zakres prognoz na przyszły rok w zależności od tego, kto będzie prezydentem”
Patrząc w przyszłość, analitycy oczekują, że banki centralne będą kontynuować dywersyfikację z dala od dolara amerykańskiego w miarę umacniania się trendu deglobalizacji.
Może Cię zainteresować: