Bank HSBC skorygował w górę swoje prognozy średnich cen złota na lata 2025 i 2026, uzasadniając tę decyzję rosnącymi zagrożeniami geopolitycznymi oraz wysokim poziomem zadłużenia rządów.
Zgodnie z najnowszą analizą, HSBC przewiduje, że średnia cena złota w 2025 roku wyniesie 3 215 dolarów za uncję, w porównaniu do wcześniejszej prognozy na poziomie 3 015 dolarów. W przypadku roku 2026, prognoza została podniesiona z 2 915 do 3 125 dolarów za uncję.
Jak zauważono w analizie, złoto zyskuje szczególnie w okresach niepewności gospodarczej i napięć międzynarodowych. To właśnie tego typu czynniki wyniosły cenę spot złota do rekordowego poziomu 3 500,05 dolarów za uncję pod koniec kwietnia.
HSBC:
„Spodziewamy się szerokiego i zmiennego przedziału cenowego na poziomie 3 600–3 100 dolarów za uncję do końca roku oraz cen zamknięcia na poziomie 3 175 USD za 2025 rok i 3 025 USD za rok 2026”
W tle tych prognoz pozostają obawy związane z zadłużeniem Stanów Zjednoczonych. W poniedziałek wieczorem Republikanie w Senacie nadal próbowali przeforsować kontrowersyjną ustawę podatkowo-wydatkową prezydenta Donalda Trumpa, mimo podziałów w partii i szacunkowego wpływu nowego prawa na wzrost długu publicznego o 3,3 biliona dolarów.
Tymczasem sekretarz skarbu USA, Scott Bessent, ostrzegł, że w związku ze zbliżającym się terminem 9 lipca, niektóre państwa mogą zostać objęte znacznymi podwyżkami ceł.
HSBC zaznaczył, że nawet w przypadku korekty cen, utrzymywanie się wartości złota powyżej poziomu 3 000 dolarów za uncję wzmacnia jego pozycję jako bezpiecznej przystani oraz skutecznego narzędzia dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.
Bank zauważył także, że zakupy złota przez banki centralne mogą się nieco osłabić, jeśli ceny przekroczą 3 300 dolarów, natomiast w przypadku spadków w kierunku 3 000 dolarów za uncję, popyt ze strony instytucji państwowych może ponownie wzrosnąć.
Jeśli zaś chodzi o rynek fizyczny, HSBC ostrzega, że dalsze wzrosty cen powyżej 3 500 USD za uncję mogą ograniczyć popyt na biżuterię, monety i małe sztabki, zwłaszcza w krajach takich jak Indie i Chiny – tradycyjnie należących do największych nabywców fizycznego złota.
Może Cię zainteresować: