Głowa państwa wenezuelskiego Nicolás Maduro publicznie zwrócił się do dowódcy operacyjnego strategicznych Boliwariańskich Narodowych Sił Zbrojnych (Fanb) o wzmożenie działań przeciwko nielegalnemu wydobyciu złota w południowo-wschodnich stanach Amazonas i Bolívar.
Podczas telewizyjnego przemówienia na koniec roku Maduro powiedział, że armia musi lepiej wykonywać operację Roraima, która ma na celu powstrzymanie zniszczeń środowiska spowodowanych przez nieuregulowane działania górnicze.
Wiadomość została przekazana kilka dni po tym, jak aktor i aktywista Leonardo DiCaprio udostępnił w mediach społecznościowych post powołujący się na artykuł New Scientist, który donosił, że usankcjonowane przez państwo wydobycie złota w Wenezueli powoduje 170% roczny wzrost utraty dziewiczych lasów deszczowych.
We wcześniejszych raportach organizacji pozarządowej Clima21 i niezależnej międzynarodowej misji rozpoznawczej w Boliwariańskiej Republice Wenezueli powołanej przez Radę Praw Człowieka ONZ odnotowano, że Bolívar jest stanem, który wykazuje największą utratę lasów deszczowych. Obszar ten ma długie granice z Brazylią i Gujaną, znajduje się tam większość krajowych złóż złota i jest częścią Orinoko Mining ARC, Narodowej Strefy Strategicznej Rozwoju utworzonej dekretem prezydenckim z 24 lutego 2016 r.
Mining ARC, to obszar koncesyjny o powierzchni 111 843 kilometrów kwadratowych, na którym można wydobywać między innymi złoto, diamenty, rudę żelaza, miedź, boksyt i koltan. Jest większy niż całe terytorium Portugalii i stanowi 12,2% powierzchni Wenezueli.
Pomimo niedawnego apelu Maduro, raport misji ONZ mówi, że duża część zniszczeń w Bolívar i innych stanach wchodzących w skład Mining ARC ma miejsce w ramach koncesji na wydobycie złota, przyznanych przez administrację Maduro kolumbijskiej grupie partyzanckiej – Armii Wyzwolenia Narodowego (ELN). Grupa ta podzieliła region na kilka kawałków rządzonych przez tzw. związki, które oprócz prowadzenia nielegalnej wycinki drzew, handlują narkotykami, bronią, paliwem, lekami i żywnością; tworzą sytuacje współczesnego niewolnictwa i atakują rdzenne społeczności.
Wenezuelskie jednostki wojskowe pozwalają, a czasami ułatwiają, działania ELN w celu wyparcia konkurencyjnych przestępczych grup zbrojnych – czytamy w dossier. Dodatkowo, ELN polega na sieci przemytników i mułów, którzy płacą łapówki, aby przekroczyć linie GNB (armii wenezuelskiej) i punkty kontrolne grup zbrojnych, aby przynieść złoto do granicy z Kolumbią.
Półmechaniczne wydobycie aluwialne jest najbardziej powszechne na południe od rzeki Orinoko i innych obszarach wielkiego regionu Guayana. W raporcie ONZ zauważono, że zazwyczaj prowadzi to do intensywnego wylesiania, naruszania gleby, degradacji koryt i brzegów rzek oraz zanieczyszczenia wody i gruntów niebezpiecznymi odpadami, zwłaszcza rtęcią, która jest masowo stosowana, mimo że jest zakazana w kraju.
Ogólnie rzecz biorąc, nielegalne wydobycie złota w połączeniu z niektórymi działaniami rolniczymi oraz legalnym i nielegalnym pozyskiwaniem drewna doprowadziło w latach 1985 do 2020 do nieokreślonego, ale wysokiego poziomu zanieczyszczenia i utraty 1,1 miliona hektarów rodzimej roślinności w wenezuelskiej Amazonii. z tego powodu region Guayana w Wenezueli jest uważany za punkt zapalny, jeśli chodzi o globalne wylesianie” – czytamy w raporcie Clima21.