Departament Skarbu USA nakłada sankcje na globalną sieć przemytu złota

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Korupcji Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu USA ogłosiło sankcje wobec 28 osób i firm zaangażowanych w globalną sieć przemytu złota i prania pieniędzy z siedzibą w Zimbabwe. Sankcje te wprowadzono na mocy Rozporządzenia Wykonawczego (E.O.) 13818, które wymierzone jest w sprawców poważnych naruszeń praw człowieka i korupcji na całym świecie.

Globalna sieć, kierowana przez Kamlesha Pattniego (Pattni), umożliwiała działania przestępcze poprzez przekupywanie urzędników, angażowanie zaufanych współpracowników do ukrywania rzeczywistego właścicielstwa oraz tworzenie globalnej sieci firm maskujących nielegalną działalność. Ten oszukańczy proceder pozbawił obywateli Zimbabwe korzyści z ich zasobów naturalnych, jednocześnie wzbogacając skorumpowanych urzędników i przestępców.

Bradley T. Smith, p.o. Podsekretarz Skarbu ds. Terroryzmu i Wywiadu Finansowego:

„Na całym świecie, gdy skorumpowani aktorzy, tacy jak Pattni, wykorzystują luki w strukturach zarządzania dla własnych korzyści i korzyści swoich wspólników, cierpią społeczności, a zaufanie publiczne zostaje podważone”

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji obchodzony jest co roku 9 grudnia od przyjęcia Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko Korupcji (UNCAC) w 2003 roku. Ma na celu zwiększenie świadomości publicznej na temat znaczenia inicjatyw antykorupcyjnych w zapobieganiu korupcji, która podważa instytucje demokratyczne, destabilizuje rządy i spowalnia rozwój gospodarczy. Obecnie stronami UNCAC jest 189 państw.

Bradley T. Smith:

„Korupcja nie zna granic, a jej skutki są odczuwalne na całym świecie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Korupcji Stany Zjednoczone potwierdzają swoje zaangażowanie w wykorzystywanie wszelkich dostępnych narzędzi, aby pociągać te osoby do odpowiedzialności za ich działania”

Sieć Pattniego ukazuje globalny charakter korupcji, a obecne działania pokazują, jak można z nią skutecznie walczyć – poprzez podejście obejmujące cały aparat państwowy oraz współpracę z sojusznikami i partnerami.

Działania zostały skoordynowane z Federalnym Biurem Śledczym (FBI) oraz Wielką Brytanią (UK), zgodnie z zasadami Strategii Stanów Zjednoczonych dotyczącej Przeciwdziałania Korupcji, opublikowanej w grudniu 2021 roku, która odgrywa kluczową rolę w walce z korupcją. W ramach tej współpracy Wielka Brytania nałożyła sankcje na Pattniego, obywatela brytyjskiego, oraz dodatkowe osoby.

FBI współpracuje z Departamentem Skarbu oraz innymi partnerami krajowymi, aby pociągać do odpowiedzialności skorumpowanych aktorów próbujących wykorzystać stabilność amerykańskiego rynku finansowego. Skorumpowani urzędnicy i ich współpracownicy negatywnie wpływają na swoich obywateli, kradnąc zasoby naturalne i przekierowując fundusze na własne potrzeby, które mogłyby zostać przeznaczone na infrastrukturę, edukację i rozwój gospodarczy.

Może Cię zainteresować:

Comments (0)
Add Comment