Technologia, która usprawnia proces ekstrakcji wielu metali i została opracowana przez naukowców z australijskiego Uniwersytetu Curtin, trafiła na rynek światowy po sprzedaży partnerów branżowych naukowców, Mining and Process Solutions (MPS).
Międzynarodowy dostawca chemikaliów Draslovka jest spółką z Czech stojącą za przejęciem MPS, którego technologia ługowania wykorzystuje aminokwasy, takie jak glicyna, do ekstrakcji złota, miedzi, kobaltu i niklu. Technologia póki co jest w fazie próbnej i nie eliminuje w pełni stosowania cyjanku, ale ogranicza jego użycie w różnym stopniu w zależności od rodzaju przetwarzanej rudy.
System działa poprzez połączenie nadmanganianu potasu i glicyny, które częściowo rozkładają się na nierozpuszczalny dwutlenek manganu, nierozpuszczalny szczawian wapnia i azot – które są naturalnie występującymi, niskotoksycznymi związkami chemicznymi. Przy niskich stężeniach nadmanganianu potasu dodawanego do alkalicznego układu glicyny w temperaturze otoczenia, możliwe jest wypłukiwanie 85,1% złota ze złoża rudy. Jest to szybkość ekstrakcji podobna do cyjanizacji.
„Naukowcy Curtin, profesor Jacques Eksteen i profesor nadzwyczajny Elsayed Oraby, spędzili lata opracowując ten ulepszony proces ługowania, rozszerzając zastosowania technologii i czyniąc ją bardziej wydajną w wydobywaniu złota i innych cennych złóż. Teraz, gdy dotarła na rynek globalny, technologia ta przyniesie wiele korzyści przemysłowi surowcowemu, w tym stanie się znacznie bardziej wydajną, bezpieczną i przyjazną dla środowiska metodą wydobycia.”
-dyrektor komercjalizacji Curtin Rohan McDougall.
Ługowanie lub oddzielanie złota i innych metali szlachetnych od złoża rudy lub innych materiałów od dawna jest zależne od cyjanku – kluczowego składnika, który jest wysoce toksycznym związkiem chemicznym, który w przypadku niewłaściwego obchodzenia się może mieć szkodliwy wpływ na ludzi i środowisko.
Detoksykacja cyjanku w przemyśle jest również bardzo kosztowna, a nawet jeśli zostanie to osiągnięte, ryzyko związane z obsługą, transportem i przetwarzaniem substancji chemicznej pozostaje. Dzięki opracowaniu technologii ługowania glicyny naukowcy zoptymalizowali proces, aby umożliwić ekstrakcję szeregu metali szlachetnych i nieszlachetnych.