Posiadanie srebra zapewnia inwestorowi większą płynność i jest pozbawione kosztów magazynowania. Uznaje się, że alokacja do 5% może dać pożądaną redukcję ryzyka w portfelu. Czy w 2022 warto zainwestować w ten kruszec?
Aktualnie transformacji ulega wiele sektorów – wytwarzanie energii, eksploracja kosmosu, elektronika, technologia, mobilność itp. Z roku na rok większą uwagę przykłada się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym poprzez inicjatywy w zakresie technologii przyjaznych środowisku. Każdy z tych kierunków rozwoju wymaga wielu zasobów, by odnotowywać wzrost – jednym wspólnym składnikiem jest srebro.
Przykładowo w 2020 r. sprzedaż pojazdów elektrycznych wzrosła o 41% względem poprzedniego roku. Szacuje się, że zużycie srebra wzrośnie o ok. 100% w stosunku do pojazdów z silnikiem spalinowym. Na jeden lekki pojazd z silnikiem spalinowym przypada około 18-34 g srebra, podczas gdy do produkcji pojazdu z silnikiem elektrycznym zużywa się około 25-50 g. To praktycznie dwukrotny wzrost zużycia w tych pojazdach. Predykcje globalnego popytu na srebro w przemyśle samochodowym wskazują na rosnące tempo 22% rocznie od chwili obecnej do 2025 roku.
Kolejnym przykładem jest wytwarzanie energii słonecznej – stanowi około 40 procent ogółu odnawialnych źródeł energii i szybko się rozwija. Srebro z kolei jest metalem o najwyższej przewodności cieplnej i jest najbardziej odblaskowym metalem, a więc gra istotną rolę w produkcji paneli słonecznych. Używane jest także do oczyszczaczy powietrza i wody – to kolejny szybko rozwijający się segment na całym świecie.
Czasy pandemii zmieniły sposób w jaki pracujemy, wiele osób przeniosła się na pracę z domu, a także mamy w nim więcej wolnego czasu. Spowodowało to wzrost cyfryzacji i zwiększyło wykorzystanie telefonów komórkowych, laptopów i innych gadżetów elektronicznych, które zużywają spore ilości srebra. Wydobycie kryptowalut także przyczyniło się do zwiększenia zapotrzebowania na elementy elektroniczne, takie jak procesory i inne podzespoły, których ważnym składnikiem jest srebro.
Podróże w kosmos, jego badania oraz ogólnie rosnąca liczba działań podejmowanych w przestrzeni kosmicznej również przyczynia się do zwiększenia zapotrzebowania na srebro, ponieważ większość technologii kosmicznych wykorzystuje ten surowiec. Odnotowuje się ciągły wzrost konsumpcji w tym sektorze.
Oczywiście wszystko zależy od celów, strategii inwestycyjnej i zdolności do podejmowania ryzyka, jednak jest parę powodów dla których srebro może być atrakcyjną inwestycją: jest bardziej dostępny dla małych inwestorów, może być dobrym dywersyfikatorem portfela oraz fakt, że srebro jest kluczowym składnikiem zielonych technologii.