Chiny znajdują się w centrum rekordowych wzrostów złota

Tegoroczny wzrost ceny złota do rekordowego poziomu powyżej 2400 USD za uncję zawładnął światowymi rynkami. Chiny, największy na świecie producent i konsument tego metalu szlachetnego, znajdują się w centrum tego niezwykłego wzrostu.

Pogarszające się napięcia geopolityczne, w tym wojna na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie, oraz perspektywa niższych stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych zwiększają atrakcyjność złota jako inwestycji. Jednak niesłabnący chiński popyt napędza ten rajd, ponieważ klienci detaliczni, inwestorzy funduszy, traderzy kontraktów terminowych, a nawet bank centralny postrzegają kruszec jako magazyn wartości w niepewnych czasach.

Chiny i Indie zazwyczaj rywalizowały o tytuł największego nabywcy na świecie. Sytuacja ta uległa jednak zmianie w ubiegłym roku, gdy chińska konsumpcja biżuterii, sztabek i monet wzrosła do rekordowych poziomów. Popyt na złotą biżuterię w Chinach wzrósł o 10%, podczas gdy w Indiach spadł o 6%. Tymczasem chińskie inwestycje w sztabki i monety wzrosły o 28%.

Według Philipa Klapwijka, dyrektora zarządzającego firmy konsultingowej Precious Metals Insights Ltd. z siedzibą w Hongkongu, popyt na złoto może jeszcze wzrosnąć. W obliczu ograniczonych opcji inwestycyjnych w Chinach, przedłużający się kryzys w sektorze nieruchomości, niestabilne rynki akcji i słabnący juan sprawiają, że pieniądze są kierowane w stronę aktywów, które są postrzegane jako bezpieczniejsze.

Philip Klapwijk:

„Waga pieniędzy dostępnych w tych okolicznościach dla aktywów takich jak złoto – a właściwie dla nowych nabywców – jest dość znaczna”
„W Chinach nie ma zbyt wielu alternatyw. Przy kontroli wymiany walut i kontroli kapitału nie można po prostu spojrzeć na inne rynki, aby zainwestować swoje pieniądze”.

Władze Chin, które potrafią być dość wrogo nastawione do spekulacji rynkowych, są mniej optymistyczne. Media państwowe ostrzegały inwestorów, aby zachowali ostrożność w gonitwie wzrostów, podczas gdy zarówno Szanghajska Giełda Złota, jak i Szanghajska Giełda Kontraktów Terminowych podniosły wymagania dotyczące depozytów zabezpieczających w przypadku niektórych kontraktów, aby stłumić podejmowanie nadmiernego ryzyka. Posunięcie SHFE nastąpiło po gwałtownym wzroście dziennego wolumenu obrotu do najwyższego poziomu od pięciu lat.

Może Cię zainteresować:

Comments (0)
Add Comment