Chiny gromadzą zapasy złota, dodając ten metal szlachetny do swoich rezerw na przełomie 2022 i 2023 roku. To już 14 miesiąc z rzędu kiedy kupują złoto, co czyni je największym nabywcą tego metalu szlachetnego w ubiegłym roku.
Najnowsze dane pokazują, że członek BRICS, Chiny, w grudniu 2023 dodały do swoich rezerw 9 ton złota (290 000 uncji). Koszt zgromadzenia 9 ton złota w rezerwach wyniósł w ubiegłym miesiącu 532 miliony dolarów. W sumie Chiny dodały 225 ton złota do swoich rezerw tylko w 2023 roku.
Nie tylko Chiny, ale wszystkie kraje BRICS gromadzą złoto od 2022 roku. Kraje BRICS – Rosja, Indie i RPA – stale kupują metal szlachetny przez ostatnie 14 miesięcy. W rzeczywistości największym nabywcą złota w 2023 r. był sojusz BRICS, poinformował World Gold Council.
Powód, dla którego kraje BRICS zgromadziły tony metalu szlachetnego w ciągu 14 miesięcy, pozostaje tajemnicą. Podczas gdy niektórzy spekulują, że nadchodząca waluta BRICS może być wspierana przez żółty metal, inni twierdzą, że może to być rutynowa inwestycja mająca na celu dywersyfikację ich rezerw.
Jeśli BRICS wesprze swoją nową walutę złotem, może to zapewnić sojuszowi siłę do utrzymania się na światowych rynkach. Złoto jest tradycyjnie bezpiecznym aktywem, a BRICS może otrzymać wsparcie podczas uruchamiania swojej wkrótce wprowadzanej waluty.
Złoto jednak może zapewnić wsparcie głównie na początku, ale niekoniecznie sprawi, że waluta będzie trwała w dłuższej perspektywie. Ceny złota podlegają ryzyku rynkowemu, ponieważ silny dolar amerykański może spowodować spadek cen metalu szlachetnego.
Może Cię zainteresować: