W kwietniu chiński import złota osiągnął najwyższy poziom od 11 miesięcy, w ślad za rekordowymi wzrostami cen kruszcu. Jak podaje Bloomberg, powołując się na najnowsze dane celne, import złota wyniósł 127,5 ton, co oznacza wzrost o 73% w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Chiny są największym rynkiem złota na świecie. Wzrost importu nastąpił po decyzji Ludowego Banku Chin o zwiększeniu limitów importowych złota, aby sprostać rosnącemu popytowi.
W ciągu ostatnich czterech miesięcy cena złota wyrażona w juanach wzrosła o 24% – to najmocniejszy wynik od stycznia do kwietnia w historii. Tylko w kwietniu cena referencyjna złota w Szanghaju wzrosła o 6,9%. Był to piąty z rzędu miesięczny wzrost.
Średnia premia cenowa na giełdzie w Szanghaju wyniosła w kwietniu 37 dolarów – znacznie więcej niż 2 dolary w marcu – co wskazuje na rosnący popyt. Giełda Złota w Szanghaju (SGE) poinformowała, że wycofano z niej 153 tony złota, co oznacza wzrost o 27% miesiąc do miesiąca i o 17% rok do roku. Wycofania złota z SGE są uznawane za miernik popytu hurtowego.
W ostatnich miesiącach to właśnie popyt inwestycyjny był głównym motorem napędowym chińskiego zapotrzebowania na złoto, mimo że wysokie ceny ograniczyły popyt na biżuterię.
WGC:
„Utrzymująca się siła sprzedaży sztabek i monet przy silnym zainteresowaniu inwestorów: złoto pozostaje jedną z najlepiej radzących sobie klas aktywów w Chinach w związku z nasilającymi się napięciami handlowymi między USA a Chinami.”
W międzyczasie chińskie fundusze ETF oparte na złocie odnotowały w kwietniu rekordowe napływy. Ich zasoby wzrosły o 65 ton, zwiększając łączną wartość złota w chińskich ETF-ach do 203 ton. W okresie od stycznia do kwietnia 2025 roku całkowita wartość aktywów ETF-ów złota w Chinach wzrosła o 125%.
Zainteresowanie funduszami opartymi na złocie to stosunkowo nowe zjawisko w Chinach. Tradycyjnie główną formą inwestowania był fizyczny metal. Mimo rosnącej popularności ETF-ów, chińscy inwestorzy nadal chętnie kupują złoto fizyczne. Sprzedaż sztabek i monet wzrosła w I kwartale o 12%, osiągając poziom 124 ton. Chiny odpowiadały za 38% globalnych inwestycji w sztabki i monety w I kwartale.
Podczas gdy w Chinach i w całej Azji wzrasta zainteresowanie fizycznym złotem, w USA sprzedaż złotych monet i sztabek spadła do najniższego poziomu od pięciu lat.
Może Cię zainteresować: