Najnowsze dostępne dane wskazują, że światowe rezerwy złota banku centralnego spadły w marcu o 4 tony, po solidnych zakupach w lutym w okolicach 32,3 ton, zwróciły się w stronę sprzedaży.
Aktywność banków centralnych w marcu była niska, ograniczała się do kilku które zdominowały ogólną zmienność. Kazachstan zmniejszył swoje rezerwy złota w lutym o 5 ton, w marcu sprzedał kolejne 12 ton i był największym sprzedawcą w miesiącu. Rezerwy złota tam wynoszą obecnie 368 ton i jest to 69% całkowitych rezerw. Kazachstan kupuje przeważnie ze źródeł krajowych i często zdarza się, że kraje produkujące złoto wahają się pomiędzy kupnem a sprzedażą. Na sprzedaż niewielkiej ilości, bo 1 tony, zdecydował się Uzbekistan, zaniżając poziom rezerw na 338 ton i jest to najniższy poziom zasobów złota od grudnia 2020 roku. Uzbekistan w ostatnich latach aktywnie zarządza rezerwami złota, mimo marcowej sprzedaży ich rezerwy nadal stanowią 60% całkowitych rezerw.
Jeżeli chodzi o zakupy, to najlepszy wynik osiągnęła Turcja, która w marcu dodała 5 ton do swoich rezerw złota, co podwyższa poziom jej całkowitych rezerw do 431 ton, co daje 28% całkowitych rezerw. Indie kupiły 2 tony w marcu, zwiększając całkowite zasoby do 760 ton. Irlandia dokonała siódmych z rzędu miesięcznych zakupów i dodała kolejne 0,8 tony, obecne rezerwy złota Irlandii to 12 ton (6% całkowitych rezerw).