Zgłoszone rezerwy złota światowych banków centralnych wzrosły o 19 ton, co stanowi dziewiąty z rzędu miesiąc wzrostu. Jednak połączenie wolniejszych zakupów brutto i wyższego wolumenu sprzedaży oznaczało, że lutowe zakupy były o 58% niższe niż styczniowa suma 45 ton. W ujęciu rok do roku banki centralne zgłosiły dodanie 64 ton w styczniu i lutym, o 43% mniej niż w tym samym okresie w 2023 r., ale czterokrotnie więcej niż w 2022 roku.
Ludowy Bank Chin był największym nabywcą w tym miesiącu, zwiększając swoje rezerwy złota o 12 ton do 2 257 ton. Wliczając luty, rezerwy złota PBoC rosły przez 16 kolejnych miesięcy, choć udział złota w całkowitych rezerwach utrzymuje się na poziomie około 4%.
Narodowy Bank Kazachstanu zwiększył swoje rezerwy złota o 6 ton w lutym, kontynuując mocny początek 2024 roku. W ujęciu rocznym zakupy netto wynoszą obecnie 12 ton, podnosząc łączne zasoby do nieco ponad 306 ton.
Cotygodniowe dane Banku Rezerw Indii wykazały, że jego rezerwy złota wzrosły w lutym o kolejne 6 ton. Podniosło to poziom zakupów w ujęciu rocznym do ponad 13 ton, a całkowite zasoby złota do 817 ton.
Oficjalne rezerwy złota w Banku Centralnym Turcji wzrosły w lutym o 4 t, zwiększając stan posiadania do 556 ton.
Władze monetarne Singapuru, Czech oraz Kataru dodały również do swoich rezerw około 2 tony w ciągu miesiąca. Dostępne dane pokazują, że w ciągu miesiąca odnotowano tylko dwie znaczące transakcje sprzedaży. Bank Centralny Uzbekistanu zmniejszył swoje rezerwy złota o 12 ton w ciągu miesiąca, podczas gdy Bank Centralny Jordanii obniżył swoje zasoby złota o 4 tony.
Pomimo wolniejszego popytu ze strony banków centralnych w lutym, rok rozpoczął się dobrze, a szeroki trend kupowania złota pozostaje nienaruszony.
Może Cię zainteresować: