Banki centralne stale kupują złoto – Zimbabwe sprzedaje 1500 złotych monet w walce z inflacją

Banki centralne stale kupują złoto – Zimbabwe sprzedaje 1500 złotych monet w walce z inflacją, w planach kolejne 2000 złotych monet.

Banki centralne dokupiły w ciągu miesiąca (czerwiec) netto 59 ton złota. Nie był to pierwszy miesiąc w tym roku, w którym nie odnotowano żadnej sprzedaży, opierając się na aktualnie dostępnych danych MFW. W sumie zakupy netto banków centralnych za II kw. wynoszą 180 ton, podnosząc sumę za I półrocze do 270 ton, jak podało według danych World Gold Council (WGC).

Pod względem liczbowym największym nabywcą w czerwcu był Irak, dodając 34 tony do swoich rezerw złota. Jest to pierwszy zakup Iraku od września 2018 r. (7 ton). Kraj ten posiada w tej chwili rezerwy złota wynoszące 130 ton, czyli 11% całkowitych rezerw. Jeśli chodzi o resztę to Uzbekistan kupił (9t), Turcja (8t), Kazachstan (4t) i Indie (4t).

Jest to kontynuacja silnego trendu powiększania rezerw, który obserwowaliśmy już w zeszłym roku i teraz oczekujemy, że całoroczny popyt banków centralnych w 2022 r. będzie na poziomie z 2021 r. Jest to bardzo dobry znak dla żółtego metalu. Interesujące będzie zobaczyć, co się stanie, jeśli dolar nieco się cofnie, ponieważ wiele banków centralnych utrzymywało rezerwy w USD.

Złoto kosztuje obecnie 1765 USD/oz. We wtorek nastąpił lekki wzrost, ponieważ Chiny zagroziły Tajwanowi z powodu wizyty Nancy Pelosi. Najwyższy poziom notowań z wtorku wyniósł 1788,03 USD/oz. Napięcia między USA a Chinami są wciąż wysokie, więc ten temat nadal dominuje na dzisiejszych rynkach. Lada chwila nastąpi publikacja danych PMI dla usług w Europie i w USA, co może wywołać pewną zmienność na rynku.

Zimbabwe sprzedaje 1500 złotych monet w walce z inflacją, planuje wydać kolejne 2000

Zimbabwe zanotowało silny popyt na złote monety emitowane w celu okiełznania inflacji. Kraj ten próbuje wzmacniać własną walutę i stworzyć alternatywę dla dolara amerykańskiego.

Bank centralny Zimbabwe sprzedał 1500 złotych monet po uruchomieniu programu 25 lipca.

A teraz Obecnie Zimbabwe planuje udostępnić publicznie kolejne 2000 złotych monet.

Bank centralny sprzedaje jedną uncję 22-karatowego złota o nazwie „Mosi-Oa-Tunya”. Nazwa oznacza „Smoke that Thunders”, nawiązując do wodospadów Wiktorii.

Każda złota moneta ma numer seryjny i można ją kupić za walutę lokalną, dolara amerykańskiego i inne waluty obce.

Cena jest ustalana na podstawie międzynarodowej ceny złota i kosztów produkcji. Według strony internetowej banku centralnego od poniedziałku każda złota moneta kosztowała 1841 dolarów.

Właściciele złotych monet mogą zamieniać je na gotówkę lub wymieniać w razie potrzeby. Złote monety mogą być również wykorzystywane do celów transakcyjnych oraz jako zabezpieczenie pożyczek.

Celem złotych monet jest zmniejszenie popytu na dolary amerykańskie po upadku dolara Zimbabwe. Gwałtowna inflacja i dewaluacja waluty utrudniły życie ludności Zimbabwe. W czerwcu roczna inflacja w kraju wyniosła prawie 192%.

W odpowiedzi na kryzys bank centralny Zimbabwe został zmuszony do ponad dwukrotnego podwojenia stopy procentowej z 80% do 200%, co stanowi nowy rekord.

„Bank zauważył, że wzrost inflacji osłabił popyt i zaufanie konsumentów, a jeśli nie będzie kontrolowany, odwróci znaczące korzyści gospodarcze osiągnięte w ciągu ostatnich dwóch lat” – powiedział w zeszłym tygodniu prezes banku centralnego John Mangudya.

W tym czasie Zimbabwe ujawniło również plany przyjęcia dolara amerykańskiego jako prawnego środka płatniczego na następne pięć lat, aby ustabilizować kurs walutowy kraju. To już drugi raz od ponad dekady, kiedy Zimbabwe legalizuje dolary jako legalny środek płatniczy.

„Rząd jasno wyraził zamiar utrzymania systemu wielowalutowego opartego na podwójnym wykorzystaniu dolara amerykańskiego i dolara Zimbabwe”, powiedział w zeszłym tygodniu minister finansów Mthuli Ncube.

bank centralnyZimbabwezłoto
Comments (0)
Add Comment