Banki centralne nadal kupowały złoto w maju

Zgodnie z najnowszymi danymi opracowanymi przez Światową Radę Złota, wyłączając kolejną dużą sprzedaż przez Turcję, banki centralne były w dalszym ciągu nabywcami złota w maju.

Osiem banków centralnych dodało złoto do swoich rezerw w maju, kupując netto łącznie 50 ton. Jednak wraz z pozbyciem się przez Turcję kolejnych 63 ton złota w maju, globalne zasoby złota netto banków centralnych spadły ogółem o 27 ton.

Według raportu Reuters, turecki rząd zawiesił w lutym część importu złota, starając się złagodzić gospodarcze skutki po tamtejszych trzęsieniach ziemi.

WGC:

„Złoto zostało sprzedane na rynek krajowy Turcji, aby zaspokoić bardzo duży popyt na sztabki, monety i biżuterię po tymczasowym częściowym zakazie importu złota bulionowego”.

Polska była największym nabywcą w maju, dodając 19 ton złota do swoich rezerw. Wynika to z 15-tonowej podwyżki w kwietniu, kiedy Narodowy Bank Polski wznowił skup złota . Majowy zakup był największym wzrostem rezerw kraju od czerwca 2019 roku, kiedy bank zwiększył swoje zasoby złota o prawie 100 ton. Polska posiada obecnie 263 tony złota.

Ludowy Bank Chin przedłużył szał zakupów złota siódmy miesiąc z rzędu, dodając 16 ton do swoich oficjalnych rezerw.

Innymi znaczącymi nabywcami były banki centralne Singapuru (4 tony), Rosji (3 tony), Indii (2 tony), Czech (2 tony), Iraku (2 tony) i Republiki Kirgiskiej (2 tony).

Wraz z Turcją sprzedającymi były Bank Centralny Uzbekistanu i Narodowy Bank Kazachstanu, zmniejszając swoje zasoby odpowiednio o 11 ton i 2 tony.

Pomimo spadku ogólnych rezerw światowych w kwietniu i maju z powodu wyprzedaży w Turcji, nie wydaje się, aby banki centralne straciły apetyt na złoto. Po rekordowym 2022 roku banki centralne kontynuowały zakupy złota w I kwartale 2023 roku, ustanawiając nowy rekord w I kwartale .

Ogólnie rzecz biorąc, globalne rezerwy złota banków centralnych wzrosły o 228 ton w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2023 roku. To o 38% więcej niż poprzedni rekord ustanowiony w I kwartale 2013 roku.

Comments (0)
Add Comment