Jak wynika z najnowszych danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), w lipcu banki centralne nadal zwiększały swoje rezerwy poprzez zakup złota.
Krishan Gopaul, starszy analityk World Gold Council, zwrócił uwagę na zakupy metali szlachetnych przez trzy banki centralne.
Krishan Gopaul:
„Dane Centralnego Banku Turcji pokazują, że jego rezerwy #złota wzrosły o 17 ton w lipcu, dodając do 11 ton zakupionych w czerwcu, kiedy to wznowił zakupy netto po intensywnej sprzedaży netto w okresie marzec-maj. Od początku roku sprzedaż netto wynosi obecnie 85 ton, a całkowite rezerwy złota wynoszą 457 ton”.
Powiedział, że Narodowy Bank Czech również dodał 2 tony do swoich rezerw złota w lipcu, zwiększając ich sumę zakupów netto od początku roku do prawie 10 ton, co stanowi prawie połowę z ich 21 ton całkowitych zasobów.
Największym nabywcą wymienionym w danych MFW był Narodowy Bank Polski, który w ubiegłym miesiącu zwiększył swoje rezerwy złota o 22 tony.
Gopaul odnośnie zakupów Narodowego Banku Polskiego:
„Zwiększa to zakupy netto od początku roku do 71 ton i podnosi całkowite rezerwy złota do 299 ton”
W poniedziałek Gopaul podzielił się informacją, że Chiny kupiły 23 tony złota w lipcu i zauważył, że do tej pory Chiny zakupiły 126 ton złota w 2023 r., zwiększając swoje oficjalne rezerwy do 2 136 ton.
Trwające zakupy złota przez Chiny ponownie zwróciły uwagę na rosnący trend depolaryzacji, ponieważ kraje na całym świecie zmniejszają swoją ekspozycję na dolara amerykańskiego. Chociaż Chiny stały się wiodącym nabywcą na rynku metali szlachetnych, niektórzy analitycy twierdzą, że bank centralny dopiero zaczyna.
Rosyjskie ministerstwo finansów ogłosiło pod koniec ubiegłego tygodnia, że w sierpniu ponownie zacznie kupować waluty i złoto po 18 miesiącach sprzedaży lub pozostawania na uboczu, ponieważ Moskwa chce skorzystać z ostatnich wysokich cen ropy.
Analitycy twierdzą, że popyt ze strony banków centralnych pozostaje istotnym wsparciem dla cen złota, mimo że w ostatnich miesiącach spowolnił.
Może Cię zainteresować: