Banki centralne kupiły w kwietniu 19,4 tony złota

Banki centralne kupiły w kwietniu 19,4 tony złota i pozostają nabywcami netto w 2022 roku.

Popyt na złoto banków centralnych przyciąga dużą uwagę w 2022 roku. Oficjalne rezerwy złota „wędrują” między kupującymi a sprzedającymi, zgodnie z najnowszym raportem Światowej Rady Złota.

W poniedziałek WGC (The World Gold Council) poinformowało, że banki centralne ponownie dokonały zakupów netto metalu szlachetnego, a światowe rezerwy wzrosły w kwietniu o 19,4 ton.

„Do tej pory w 2022 r. miesięczna aktywność banków centralnych w złocie podskakiwała między zakupami netto a sprzedażą powiązaną z dość niewielką liczbą banków. W związku z tym każdy znaczący zakup lub sprzedaż z nich może przechylić szalę w danym miesiącu” – napisał Mukesh Kumar, starszy analityk w WGC, w najnowszym raporcie.

Według najnowszych danych o rezerwach, w kwietniu głównymi nabywcami były cztery banki centralne. Uzbekistan kupił 8,7 tony złota; Kazachstan zwiększył swoje rezerwy złota o 5,3 tony. WGC zauważyło, że jest to pierwszy wzrost w obu krajach w tym roku i następuje po trzech miesiącach nieprzerwanej sprzedaży.

Turcja kontynuowała w tym roku zakupy złota, dodając kolejne 5,6 tony, zwiększając swoje rezerwy złota do 436,7 ton, co stanowi 27,8%. Wreszcie Indie zwiększyły swoje zasoby złota o ułamkowe 0,9 tony do 761,3 tony.

Jeśli chodzi o sprzedaż, Niemcy sprzedały w kwietniu 0,9 tony złota, co zdaniem WGC było prawdopodobnie związane z biciem monet. Zarówno Meksyk, jak i Czechy sprzedały po 0,1 tony złota.

„Od początku roku banki centralne pozostają nabywcami netto. Egipt jest największym nabywcą po ogromnym zakupie 44,1 tony w marcu, ale Turcja nie pozostaje daleko w tyle, kupując 42,5 tony do końca kwietnia. Kazachstan i Uzbekistan pozostają największymi dotychczasowymi sprzedawcami w 2022 r., pomimo zakupów w kwietniu” – powiedział Kumar.

Chociaż Czechy sprzedają swoje złoto, nowo mianowany prezes banku centralnego Aleš Michl powiedział, że planuje zwiększyć krajowe rezerwy złota do 100 ton.

Popyt na złoto banków centralnych przyciąga w tym roku nową uwagę ze względu na trwającą inwazję Rosji na Ukrainę. W rezultacie narody Zachodnie, na czele z USA, nałożyły na Rosję znaczące sankcje. Według analityków rynku, wzrost wartości dolara amerykańskiego może skłonić niektóre banki centralne do zwiększenia posiadanych zasobów złota i dywersyfikacji w stosunku do dolara amerykańskiego.

W niedawnym raporcie analitycy Société Générale powiedzieli, że banki centralne krajów rozwijających się mogą przewodzić popytowi na złoto.

„Obecne zamrożenie niektórych aktywów rezerwowych rosyjskiego banku centralnego uwydatnia ryzyko nieodłącznie związane z niektórymi portfelami w USD, w tym obligacjami skarbowymi, w kontekście, w którym większość banków centralnych wyraziła chęć alokacji aktywów. Kraje spoza OECD zwiększyły swoje zasoby złota, ale pozostają znacznie niedoinwestowane w porównaniu z krajami OECD” – napisali analitycy w raporcie.


„Jeśli nasze rozumowanie okaże się słuszne, a banki centralne spoza OECD zwiększą swoje zasoby złota o, powiedzmy, 5% – teoretycznie mogą pójść znacznie wyżej, biorąc pod uwagę ich obecną bardzo niską wagę w porównaniu z bankami centralnymi OECD – byłoby to równowartość 475 ton złota.”

Moe Zulfiqar, analityk z Lombardi Financial, powiedział, że rosnący popyt ze strony banku centralnego może być znaczącym czynnikiem napędzającym ceny złota do 3 000 dolarów za uncję.

„Banki centralne potrzebują złota, gdy świat staje się coraz bardziej spolaryzowany, a waluty są kwestionowane. Żółty metal szlachetny ma historię zachowywania bogactwa w czasach dewaluacji waluty i kryzysu. Banki centralne dobrze o tym wiedzą, będą potrzebowały dużo złota, aby zabezpieczyć się przed zmiennością”, powiedział Zulfiqar.



bank centralnyzłoto
Comments (0)
Add Comment