Banki centralne kontynuują zakupy złota

Dane pokazują, że banki centralne całego świata w styczniu dodały 77 ton złota do swoich rezerw. Świadczy to o kontynuowaniu ich tendencji zakupowej z zeszłego roku, kiedy zakupy złota banków centralnych osiągnęły najwyższy poziom w historii i wyniosły 1136 ton.

Według najnowszych danych opracowanych przez Światową Radę Złota, banki centralne na całym świecie dodały w styczniu kolejne 77 ton do swoich rezerw złota. Był to wzrost o 192% w stosunku do grudnia i o 20-60 ton zgłoszonych zakupów więcej względem poprzednich 10 miesięcy.

Liczbę tę podbił głównie późny raport o zakupie 45-ciu ton złota przez Singapur, co podniosło pierwotne 31 ton zakupów styczniowych wszystkich banków. Przed raportem uznawano za największego nabywcę – Turcję, która zakupiła 23 tony w styczniu. Kolejne były Chiny z wynikiem 14,9 tony.

Europejski Bank Centralny poinformował w styczniu o prawie 2-tonowym wzroście swoich zasobów złota. Według WGC miało to związek z przystąpieniem Chorwacji do strefy euro. Kazachstan z powrotem skłonił się do zakupów (3,9 tony) po odsprzedaży w listopadzie i grudniu ponad 30 ton. Istotnym sprzedawcą okazał się Uzbekistan, który zmniejszył swoje rezerwy w styczniu o 12 ton.

Światowa Rada Złota przewiduje, że banki centralne będą nadal kupować złoto do 2023 roku, jednak nie można oczekiwać, że tempo skupu dorówna rekordowemu poziomowi z 2022 roku.

Comments (0)
Add Comment