W ciągu najbliższych 40 lat firmy wydobywcze będą mogły pozyskiwać rzadkie metale szlachetne z asteroid. W tym celu dwie różne grupy ekonomistów opublikowały oceny ekonomiczne wydobycia asteroid w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.
Zeszłoroczne badanie zamieszczone w czasopiśmie Planetary and Space Science wykazało, że skład asteroid jest bardzo zróżnicowany, od ciał bogatych w substancje lotne po ciała metaliczne o wysokim stężeniu rzadkich metali, takich jak złoto, srebro i platyna, oprócz bardziej powszechnych pierwiastków, takich jak żelazo i nikiel. Niektóre asteroidy bogate w platynę mogą zawierać nawet 100 gramów na tonę, czyli 10-20 razy więcej niż w odkrywkowych kopalniach platyny w RPA.
Jedna z ocen została przeprowadzona przez ekonomistów z Uniwersytetu Tor Rome Vergata, Uniwersytetu Maryland i Middlebury College. Skupiono się na wyzwaniach, które należałoby pokonać, aby wykorzystać aktywa asteroid, które są obecnie do wzięcia.
W ocenie wskazano wydatki na badania i rozwój oraz politykę regulującą wykorzystanie przestrzeni kosmicznej jako główne przeszkody utrudniające wykorzystanie działalności kosmicznej do napędzania wzrostu gospodarczego. Na niekorzyść wpływa również Traktat o przestrzeni kosmicznej, który zabrania firmom zgłaszania roszczeń na własność określonych przestrzeni orbitalnych wokół Ziemi.
Druga ocena została przeprowadzona przez trzech członków z Colorado School of Mines, a czwarty członek pochodził z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Koncentruje się ona na tym, w jaki sposób wydobycie w kosmosie może potencjalnie przyczynić się do zrównoważonego wzrostu na Ziemi.
Ocena wykazała, że przejście z wydobycia na Ziemi do przestrzeni kosmicznej może ułatwić dalszy wzrost zużycia metali na Ziemi przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów środowiskowych i społecznych. Naukowcy wzięli pod uwagę koszty wszystkich zaangażowanych stron, począwszy od badań i rozwoju, a skończywszy na projektowaniu i budowie rakiet oraz sprzętu, w tym robotów, potrzebnych do wydobycia metalu z asteroid i sprowadzenia go z powrotem na Ziemię.
Ich obliczenia wskazują, że w ciągu najbliższych 30-40 lat wydobycie metali z asteroid może stać się nie tylko opłacalne, ale także głównym sposobem pozyskiwania metali szlachetnych, ponieważ ich ceny rosną, a koszty pracy w kosmosie spadają.
Pomimo tego, że Traktat o Przestrzeni Kosmicznej z 1967 r. stawia wyzwania dla rozwoju gospodarczego w kosmosie, prywatne firmy, takie jak Blue Origin i Space, sprawiają, że dostęp do przestrzeni kosmicznej jest tańszy. Obie firmy obniżyły koszty startów rakiet 20-krotnie w ciągu ostatniej dekady.
Może Cię zainteresować: